GÜNDEM

Yayın Tarihi: 06.09.2017 Çarşamba 10:35:00

'Madem yolsuzluk var bir işlem yaptınız mı?'

'Madem yolsuzluk var bir işlem yaptınız mı?'

CHP’li Vekil Emir, kendisinden önceki dönemde yolsuzluklar olduğunu iddia eden Bakan Fakıbaba’ya “İdari işlem yaptınız mı, görevden aldığınız bürokrat var mı?” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ‘yolsuzluk’ açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Bakan’ın önceki gün yaptığı kendi açıklamalarına yer vererek şunları söyledi:


Yaptığınız açıklamalarla Bakanlığınız bünyesinde yaşandığını ifade ettiğiniz yolsuzluklara ilişkin herhangi bir idari işlem başlattınız mı? Başlattıysanız, yapılan yolsuzluğun parasal olarak büyüklüğü ne kadardır; kaç devlet görevlisinin ismi bu yolsuzluklara karışmıştır; yolsuzluk ağırlıkla hangi illerde olmuştur?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yaşanan yolsuzluktan kaynaklı görevden aldığınız bürokrat ya da bürokratlar oldu mu? Olduysa bunların görevleri neydi?

Bahsettiğiniz yolsuzluklar, sizden önceki hangi bakanlar döneminde olmuştur? Sizden önceki bakanlardan herhangi birinin ismi ifade ettiğiniz yolsuzluğa bulaşmış mıdır?

Detaylarına girmeden ifade ettiğiniz Bakanlığınız bünyesindeki yolsuzluğa ilişkin adli işlem yürütülmesi için savcılıklara başvurdunuz mu? Vurmadıysanız yakın zamanda bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacak mısınız?

Fakıbaba çark etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ise, kendi döneminden önce yolsuzluk yapıldığına dair ifadelerinin çarpıtıldığını savunarak, “Sanki ‘Benden önceki arkadaşlar. Yolsuzluk yapıyor, AK Parti yolsuzluk yapıyor.’ Bu gerçekten üzücü bir olaydır, haberin doğru verilmesi lazım” dedi. Bakan şöyle devam etti: “Ben az sayıdaki bazı firmaların prim desteklemeleri için sahte faturalar üzerinden devlete zarar verdiğini belirttim. Benden önceki arkadaşların ciddi bir şekilde mücadele ettiğini, benim de aynı kararlılıkla mücadele edeceğimi belirttim. Arkadaşlarımızın mağdur olmayacağını ilettim. Bundan böyle sahte faturayla ilgili devleti zarara uğratanlara yönelik gereğini yapacağımı söyledim. Bu bazı haberlerle çok yanlış yöne çekilmiştir.”

DİĞER HABERLER