GÜNDEM

Yayın Tarihi: 18.01.2018 Perşembe 17:40:00

Mamalarda tespit edildi!

Mamalarda tespit edildi!

Fransa’da içinde bakteri olduğu tespit edilen bebek mamaları yankı uyandırdı.

Fransa'da 'salmonella mikrobu' tespit edilen bebek mamalarının üreticisi Lactalis şirketinin genel merkezi ve 4 ayrı tesisine baskın yaptı.

Paris savcılığından yapılan açıklamada, çok sayıda polisin, şirketin Laval kentinde bulunan genel merkezi, Craon, Torce ve Change kentlerindeki üretim merkezleri ve Paris’in güneydoğusundaki Choisy-le-Roi kentindeki uluslararası operasyonlar merkezine baskın düzenlediği belirtildi.

Şirket bünyesinde bakterili bebek mamalarının üretimi ve dağıtımı ile ilgili bilgi ve belgelerin araştırıldığı kaydedildi. Baskınlar sırasında ülkedeki kamu sağlığı, gıda güvenliği ve çevre koruma ile ilgili kuruluşların uzmanları da incelemelere katılmak amacıyla hazır bulundu.

FRANSA’DA 35 BEBEK TEDAVİ ALTINDA

Lactalis tarafından ilk etapta üç farklı referans ile ürünlerin piyasadan toplatılacağı açıklanmış, daha sonra bu sayı 625’e çıkarılmış ve yaklaşık 200 bin kutu bakterili süt tozu riskinden bahsedilmişti.

Bakterinin varlığının şirket yönetimi tarafından geçen yıl ağustos ayından itibaren bilindiği, bu bilginin kamuoyuyla ise aralık ayında paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

Şirket tarafından riskli ürünlerin raflardan indirilme kararı alınmasına rağmen ürünlerin Intermarche, Auchan, Cora, Carrefour, Super U, Hyper U ve E. Leclerc gibi ülke genelindeki zincir mağazalarda satıldığı açıklanmıştı.

Fransa genelinde 35 bebeğin bakterili mama nedeniyle tedavi altına alındığı kaydedilirken, son olarak İspanya ve Yunanistan’da benzer vakaların ortaya çıktığı bildirilmişti.

DİĞER HABERLER