TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 19.12.2017 Salı 12:20:00

Endeks hayata geçirildi

Endeks hayata geçirildi

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı'nın "Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi"nin 2017 verilerine göre Türkiye 34 ülke arasında 15'inci oldu.

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı´nın (BCFN), The Economist Intelligence Unit (EIU) işbirliğiyle hayata geçirdiği "Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi"nin 2017 verilerine göre Türkiye 34 ülke arasında 15'inci oldu.

Dünya nüfusunun üçte ikisini ve gayrisafi küresel hasılanın yüzde 85'ten fazlasını temsil eden endeks, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 34 ülkede gıda ve beslenme sürdürülebilirliğini ölçtü.

Endekste ilk sırayı Fransa alırken, Birleşik Arap Emirlikleri ise sonuncu oldu.

Geçen yılki ilk endekste 25 ülke arasında 55 puan ile 19'uncu sırada bulunan Türkiye, sürdürülebilir tarım, su yönetimi, su çekilmesinin sürdürülebilirliği ve hava kategorilerinde geçen yıla kıyasla altı puan kazanarak bu yıl 15'inci sırada yer aldı.

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek amacıyla kurulan Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN), tüm zamanların en kapsamlı "Gıda Sürdürülebilirlik Endeksi"nin (GSE) metodolojisi, bu yıl yeni kriterler eklenerek daha rafine hale getirildi ve güçlendirildi.

DİĞER HABERLER