TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 15.11.2018 Perşembe 14:15:00

Glutensiz ekmeğe kavuştular

Glutensiz ekmeğe kavuştular

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Efeler ilçesi Salı Pazarı'ndaki Halk Ekmek Büfesi'nde çölyak hastaları için glutensiz ekmek satışına başlandığı bildirildi.

Aydın'da bir grup çölyak hastası Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği aracılığıyla glutensiz, ekonomik ekmek taleplerini CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na iletti. Bunun üzerine talimat veren Çerçioğlu, çölyak hastaları için Efeler ilçesi Salı Pazarı'nda bulunan Halk Ekmek Büfesi'nden glutensiz ekmek satılmasını sağladı. Glutensiz ekmeğe daha rahat ve ekonomik yollardan ulaşan çölyak hastası Adem Yurttanır, "33 yıldır çölyak hastasıyım. Bu nedenle gluten içeren hiçbir ürünü tüketemiyorum. Bu nedenle ekmeğe hasret kalmıştım. Tek gıdam üç öğün boyunca pirinçti. Maalesef çaresizdik. Büyükşehir Belediyesi'nin böyle bir girişimde bulunması bizim için çok büyük bir nimet oldu. Glutensiz ekmeğe ulaşmamız o kadar zor ki; öğrendiğimizde sevincimizden hemen bütün arkadaşlarımıza haber verdik" dedi.
Çocuklarının çölyak hastası olduğunu belirten Neslihan Harman ise "Glutensiz ekmeği arada bir marketlerde bulabiliyorduk. Çoğunlukla da bayat oldukları için çocuklarımızın taze ekmek yeme şansları olmuyordu. Bunun yanında glutensiz ekmekler en ucuz marketlerde bile çok pahalıya satılıyor ama mecburduk ve alıyorduk" dedi.

Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Nilgün Akçalı da "Hastalarımız pirinçle ve patatesle beslenmekten bıkmıştı. Aydın Büyükşehir Belediyesi bir duyarlılık örneği sergileyerek bizleri glutensiz ekmekle buluşturdu. Aydın'daki bütün çölyak hastaları kendisine minnettar" diye konuştu.

Halk Ekmek Büfesi'nde 450 gramlık gultesiz ekmek 5 liradan satışa sunuluyor.

 
Etiketler aydın, ekmek, gluten, glutensiz,

DİĞER HABERLER