TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 07.12.2016 Çarşamba 06:01:11

İçinden fare başı çıkan ekmek davasının kararı belli oldu!

İçinden fare başı çıkan ekmek davasının kararı belli oldu!

Esenler'de bir marketten aldığı ekmeğin içinden fare başı çıkan tüketicinin şikayeti üzerine açılan davada mahkeme kararını açıkladı.

Ekmeği üreten fırın yetkilisi H.O. "Dikkat veya özen yükümlülüğüne aykırı davranma sonucu tüketilecek şeylere zehir katma veya bozma" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı erteledi. Sanık 5 yıl içinde suç işlemezse söz konusu dava ortadan kalkacak.
 
SANIK DURUŞMADA HAZIR BULUNDU
 
Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık H.O. hazır bulunurken, şikayetçi M.A. katılmadı. Tutuksuz sanık H.O. firmanın yetkilisi olmadığını, sigortalı çalışan olduğunu belirterek, “İddianamede belirtildiği tarihte şirket yetkilisi Ekrem E. il dışında olduğundan ifade vermeye ben gitmiştim. Fırın 2016 Ağustos ayında belediye tarafından kapatıldı. Suçlamayla ilgim yoktur" dedi. 
 
“YETKİ VE SORUMLULUĞUM YOK"

 
Günlük 12 bin ekmeği söz konusu marketler zincirine teslim ettiklerini ifade eden sanık H.O., “İşyeriyle ilgili herhangi bir yetki ve sorumluluğum olmadığı gerekçesiyle suçlamayı kabul etmiyorum" diye konuştu. Soruşturma aşamasında verdiği “Şirketin yetkilisiyim" ifadesinin sorulması üzerine sanık H.O., “Şirketin yetkilisi olmadığımı polise söylemiştim. Buna rağmen yetkilisi olduğum yazılmış. Şikeyetçi M.A. ile telefonda konuştum. İçinden fare çıktığı iddia olunan ekmeğin bize ait fırın tarafından üretilip üretilmediğinin tespit edileceğini söyledim. Bana “Ekmekten tiksindim, çöpe attım" dedi. Ben de bir şey diyemedim" diye konuştu.
 
“SANIĞIN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"
 
Şikayetçi M.A.'nın avukatı Mehmet Şirin Kılıç da “Sanığın cezalandırılmasını ve asıl sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz" dedi.
 
2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI ERTELENDİ
 
Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık H.O.'yu “Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranma sonucu tüketilecek şeylere zehir katma veya bozmaö suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına da karar verdi. Mahkeme ayrıca suça konu ekmeğin üretildiği firmayı suç tarihinde işleten Ekrem E. hakkında gereğinin yapılması için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı' na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');