TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.07.2017 Cumartesi 06:00:00

İki Türk ürünü coğrafi işaret aldı

İki Türk ürünü coğrafi işaret aldı

Şanlıurfa’da coğrafi işaret tescil belgesi alan ürünler arasına Birecik Patlıcanı ve Urfa Ekşilisi de katıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvurusu yapılan Urfa Ekşilisi ile Birecik Belediyesi tarafından başvurusu yapılan Birecik Patlıcanı da Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türkpatent), Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Coğrafi İşaretler Çalıştayı, Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Çalıştaya Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın yanı sıra, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, belediye başkanları, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, ildeki STK’ların başkanları ve davetliler katıldı.

“Marka değerleri, maddi varlıkların önüne geçti”

Coğrafi işaretlerin önemi, Sınai Mülkiyet Kanunu, tescilli coğrafi işaretlerin denetimi ve AB tescil süreçleri, Şanlıurfa’da tescil edilen ve başvurusu yapılan coğrafi işaretlerle ilgili konularda bilgilendirmelerin yapıldığı Çalıştayın açılışında konuşan Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, kurumun çalışma konuları, tescil esasları ve markaların korunması hakkında bilgiler verdi.

DİĞER HABERLER