TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 20.09.2018 Perşembe 10:35:00

Obezite için harekete geçiliyor

Obezite için harekete geçiliyor

“Obezite İçin Harekete Geç!” projesinin ilk adımı Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde atıldı. Proje ilerleyen tarihlerde farklı il ve hastanelerde devam edecek.

Obezite ile ilgili farkındalık yaratmayı ve halka ücretsiz sunulan ölçüm hizmetiyle risk grubundaki kişileri hekime yönlendirmeyi hedefleyen “Obezite İçin Harekete Geç!” projesi kapsamında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin ana girişinde bir çadır kuruldu.

Buraya başvuran kişilerle yapılan görüşmeler neticesinde risk grubunda bulunanlar ilgili bölümlere yönlendirildi.

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Coşkun günümüzün salgın hastalığı olan obezite ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Aşırı kilo ve obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ) erişkinlerde obeziteyi sınıflandırmak için yaygın olarak kullanılan, vücut ağırlığının kilogram cinsinden değerinin, boy uzunluğunun metre cinsinden değerinin karesine bölünmesiyle elde edilen basit bir ölçümleme yöntemidir. Vücut kitle indeksi 30 kg/m2’den büyük olan bireyler obez grubuna girmektedir.

Dünyada 1975’ten günümüze obezite oranı yaklaşık 3 kat artmış olup, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son verilerine göre dünyada yaklaşık 2 milyar fazla kilolu bireyin olduğu ve bunların yaklaşık 700 milyonunun obez olduğu belirtilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda 2030 yılına kadar obezite oranlarının dünya nüfusunun yarısına çıkabileceği tahmin edilmektedir.

DİĞER HABERLER