TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.09.2017 Cuma 11:50:00

Tüm dünya Türk bilim insanlarının çözümünü konuşuyor!

Tüm dünya Türk bilim insanlarının çözümünü konuşuyor!

Sabancı Üniversitesi’ne bağlı Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde gıdaların çürümesini engelleyen nano ambalaj üretildi.

Sabancı Üniversitesi-Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi dünya çapında bir ilke imza attı. Hayriye Ünal ve ekip arkadaşlarının Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde ürettiği ve geliştirdiği nano kil tüp içeren ambalaj filmi çürümeyi ve bakteri oluşumunu engelleyerek besinlerin daha iyi korunmasını sağlıyor.

GIDA İSRAFINA SON

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü'nün her yıl yapmış olduğu güncel araştırma verilerine göre açıkladığı gıda israf rakamları çığ gibi büyüyor. Son olarak örgütün açıklamış olduğu 2016 yılı gıda israf bilançosunun 1.3 milyar ton olması ve bu israfın ekonomik yansımasının 800 milyar dolar olması, bu gidişata bir dur denmesi gerektiğini ortaya koydu.

Konuyla ilgili bir çok ülke çözüm üretimi arayışına girmişken, Dünya'da ve ülkemizde bir ilk yaşandı ve bu israfı ortadan kaldıracak yeni bir teknoloji üretildİ.

DÜNYA, TÜRK BİLİM İNSANLARININ ÇÖZÜMÜNÜ KONUŞUYOR

Bilim insanlarının uzun yıllardır çürüyen gıdalar için çözüm aradığı ancak bulamadığı sorunu Türk bilim insanları çözüme kavuşturdu. Tüm dünyanın gözü, gıdaların raf ve saklama ömrünü neredeyse iki katına çıkartacak teknolojiyi üreten Türk bilim insanlarına çevrildi.

Sabancı Üniversitesi-Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde geliştirilen nano kil tüp içerek ambalaj filmi, ilk olarak bakteri oluşumunu engelleme kounsunda başarılı oldu. Paketler içinde bakteri oluşumu engellendikten sonra otomatik olarak raf ömrü de uzayacak olan besinler bu sayede henüz tüketici ile buluşmadan çöp olmayacak.

Amerika'da henüz tüketiciye ulaşamadan raflarda beklerken çöpe giden gıdalar, toplam rafın %40'ına denk geliyor.

HÜKÜMETLER İSRAFI ÖNLEMEK İSTİYOR

Hizmet sektörünün gelişmesi ile de doğru orantıda artan gıda israfı için hükümetler de düğmeye bastı. İlk olarak Fransa gıda israfını önlemek için, gıda ürünlerinin çöplere atılmasını yasaklayarak önlem aldı. Fransa'da bir yıl içinde tüketilebilir durumda olan 22 milyon ton yiyecek çöpe gidiyor.

22 milyon ton yiyeceğin denk geldiği rakamlar ise yaklaşık olarak 62 milyar dolar civarında. Bu rakamlar ile Türkiye'de 171 bin okul ve 11 bin hastane yapılabilir.

TÜRK BİLİM İNSANLARININ BULUŞU DÜNYA BASININDA

Yaşanan bu olumsuz durumlara kesin çözüm olacağı düşünücek Türk yapımı nano ambalajlar dünya basınında da geniş yer buldu. İngiltere ve Hindistan'ın basın bültenlerinde geniş yer verdiği bu yeni teknoloji, ABD'deki Amerikan Chemical Society'nin 254'üncü toplantısında da masaya yatırıldı ve bir çok olumlu yorum aldı.

DİĞER HABERLER