TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 16.12.2018 Pazar 09:05:00

Turizm fonu nereye harcanacak?

Turizm fonu nereye harcanacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yasal altyapı hazırlıkları süren Turizm Geliştirme Fonu'yla ilgili merak edilenleri cevapladı. Fonun gelirleri nasıl toplanacak? Nerelere harcanacak? Turizm fonu yönetimi maaş alacak mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin'le birlikte NTV'de katıldığı programda Turizm geliştirme fonuyla ilgili merak edilenlerin cevabını verdi.

Devlet kafasına göre harcamayacak

Türkiye'nin turizm gelirlerini artırmak için Turizm Geliştirme Fonu'nu geliştirdiklerini belirten Ersoy, bu fon için toplanacak paraların vergi olmadığını fonun gelirlerinin Türkiye turizminin gelişmesi ve tanıtımı için sektör oyuncularının vereceği kararlar doğrultusunda harcanacağını söyledi. Fonun gelirlerinin sektör oyuncularının yönetiminde olduğu fon tarafından harcanacağını belirten Ersoy şöyle konuştu: " Tutup da devlet bunu kendi kafasına göre harcayacak değil. Dünyada nasıl yapılıyorsa bizde öyle yapıyoruz. 11 kişi olarak planladığımız Yönetim kurulunda ağırlıklı olarak özel sektör STK temsilcilerini yerleştiriyoruz. Devletten sadece Bakan, Bakan yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdürü olmak üzere üç kişi oluyor içinde. Geri kalan THY, Gastronomi Derneği Başkanı, seyahat acentalarını temsilen TÜRSAB ve diğerleri hepsi dışarıdan seçilmiş kişiler. Oraların başkanları. Onlara koltuk vereceğiz yönetsinler diye. Bizim hedefimizi turizmi, turizmin yatırımcılarıyla birlikte şekillendirmek. Taşın altına elini koymuş kişilerin yöneticileri bu fon içinde yönetici olacaklar"

Fon gelirleri nereye harcanacak?


Bakan Ersoy fonda toplanacak gelirin nereye harcanacağını da açıkladı: " Fonda toplanacak gelirin yüzde 70 kısmı doğrudan tanıtıma gidecek. Yaklaşık yüzde 10'u da profesyonel kadroyla ilgili harcamalara gidecek. Kalan kısmı da yatırım ofisi diye bir bölümümüz var. Burada ana hedefimiz yabancı yatırımcıları da Türkiye'ye çekmek. İlk etapta Türkiye'yi 7 bölgeye sınıflandırmak istiyoruz"

Yönetime hiç bir şey ödenmeyecek

Fona katılımın gönüllülük esasına göre yapıldığını belirten Ersoy, " Fonun profesyonel çalışanları hariç fonun yönetiminde yer alacaklara hiçbir şey ödenmiyor" diye konuştu.

Yüzde 1'in hesabını yapmaya başlarsak yüzde 50'in yüzde 5'ini bile alamayız

Yatırım fonu için toplanacak paraların ortalama olarak bakıldığında turizmcilerin gelirlerinin yüzde 1'i bile olmayacağını belirten Ersoy, " Ama gelir artışı hedefimiz yüzde 50. Yüzde 50'ye konsantre olmamız lazım. Yüzde 1'in hesabını yapmaya başlarsak yüzde 50'in yüzde 5'ini bile alamayız. O zaman Türkiye yüksek turizm geliri elde eden ülke olma yolculuğuna çıkamaz. Bu konuda kafaların değişmesi lazım" diye konuştu.

Turizm yatırımlarının geri dönüşünü de hızlandıracak

Turizm geliştirme fonunu planlarken turizm yatırımlarının geri dönüşünü de hızlandırmayı amaçladıklarını belirten Ersoy, " Turizm yatırımlarının geri dönüşünün 10 yılın altına düşmesini hedefliyoruz. O zaman daha uluslararası yatırımcılar için de çok cazip hale gelecek turizm sektörü." diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER