TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 02.08.2018 Perşembe 09:40:00

Turizmciler yandı!

Turizmciler yandı!

Otellere satılan meyve ve sebzelerde yüksek fiyatlandırma tartışması, turizm ve tarım temsilcilerini karşı karşıya getirdi. Çözüm için taraflarla toplantı yapan Büyükşehir Belediyesi, bugün neticeye varılacağını açıkladı.

Antalya Toptancı Hali’nde meyve ve sebzelerin fiyatlarının belirlendiği sistemde yapılan değişiklik, her gün yüksek miktarda ürün satın alan otelleri zora soktu. Yaz başına kadar, halde düzenli olarak her gün toplanan kurul tarafından belirlenen sebze ve meyve fiyatları Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanıyordu. Ancak bir süredir piyasayı belirleyen kurul yerine fiyat tespitini turizm tedarikçilerinin yapması, gelişigüzel fiyatlandırma şikayetlerini de beraberinde getirdi. Önce yüksek fiyatların ortaya çıktığını, ardından büyük indirimlerin yapıldığını belirten turizmciler, bu durumun yarattığı kaos ortamının son bulmasını istiyor. Sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen görüşmeler sonucunda bugün bir neticeye varılacağı bildirildi.

MEYVE SEBZE PİYASASI ALABORA OLDU

Sebze ve meyve fiyat listesini eskiden kendilerinin hazırladığını ifade eden Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, bir süredir Antalya Turizm Tedarikçileri Derneği tarafından belirlenen fiyatların gerçekçi olmadığını söyledi. Akcan, “Antalya’dan İzmir’e kadar tüm sahil bandındaki otellere ürün tedarik edenler önceden bizim fiyat listemizi dikkate alıyordu. Otellere tedarik yapanlar bu görevi bizden aldılar. Kendileri ayrı bir dernek kurdular. Belirledikleri fiyatlarla liste yapıyorlar. Bu nedenle gerçek dışı fiyatlar ortaya çıkıyor. Biz gerçek fiyat neyse onun üzerinden liste hazırlamaya devam ediyoruz. Ama liste yayınlanmayınca meyve sebze trafiği alabora oldu” diye konuştu.

DİĞER HABERLER