TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 02.01.2019 Çarşamba 13:15:00

Üretici desteği beğenmedi

Üretici desteği beğenmedi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2019'un ilk üç ayında geçerli olacak süt prim desteğini 15 kuruş arttırması karşısında değerlendirmede bulunan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ünal Önal, "Daha önce süt primi bu oranda yükselmemişti. Bu durum olumlu ama taban fiyatlarında yapılacak 15 kuruşluk artış, son dönemde yem fiyatlarından dolayı mağdur olan üreticiyi daha çok sevindirecek" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni yılın ilk üç ayında geçerli olacak süt priminin litre başına 15 kuruş arttırarak 25 kuruş olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ÖR-KOOP Başkanı Ünal Önal, "2018 yılında süt üreticisi mazot ve yem fiyatlarındaki artış nedeniyle sıkıntılı günler geçirdi. Bugüne kadar 0,09 kuruş olan süt prim desteği hiç olmadığı kadar artarak 25 kuruşa yükseldi. Bu destek üreticimizin yüzünü güldürdü ama üreticinin daha kazançlı olması için taban fiyatlar üzerinde 15 kuruşluk bir artış daha bekliyoruz" diye konuştu.

SÜT PRİMİNİN YANINDA YEM FİYATI DA ARTTI

Üreticinin yıl içinde en çok yakındığı konunun yem fiyatlarındaki artış olduğunu dile getiren Önal, "Üretici döviz artışı nedeniyle yükselen yem fiyatlarından dolayı çok mağdur oldu. Birçok üretici hayvanını kesti. Bu durum ülkemiz için çok ciddi bir konu. Üretici, yem fiyatlarının düşmesini istiyor. Süt prim desteği üretici için olumlu ama artan prim desteğinin yanında yem fiyatları da son günlerde 5 lira daha arttı. Üretici yem fiyatlarının düşmesini bekliyor" diye konuştu.

PRİM DESTEĞİNDEN HERKES YARARLANAMIYOR

Üreticinin prim için ödeme takvimini öğrenmek istediğini belirten Önal, "Üretici, maliyet ve gider hesaplaması için prim ödeme takvimini merak ediyor. Ödeme takvimlerinin de bir an önce belirlenmesini istiyoruz. Süt prim desteğinden yararlanmak için üreticinin bizim gibi kooperatiflere ortak olması ya da süt birliği ve damızlık birliğine kayıtlı olması gerekiyor. Kayıtlı olmayan üretici prim desteğinden yararlanamıyor" dedi.

"SÜT ÜRETİCİSİ EN ZOR YILINI YAŞADI"

20 yıldır süt üreticisi olan Mehmet Kaya, "Üretici olarak en zor yılı yaşadık. 15 kuruşluk artış maliyetlerimizdeki yükseliş nedeniyle yeterli değil. Taban fiyatlarında da artış bekliyoruz" dedi. Yem fiyatlarının düşmesini beklediklerini belirten süt üreticisi Ergun Kahraman, "Yem fiyatlarındaki artış nedeniyle çok mağdur olduk. Mazot, gübre ve yem fiyatlarının yükselmesiyle hayvancılıktan para kazanamaz hale geldik. Süt prim desteği bizim için olumlu ama devlet büyüklerimizden mağduriyetimizin giderilmesi için 15 kuruşluk bir artış daha bekliyor ve yem fiyatlarının düşmesini istiyoruz" diye konuştu.

"YEM 40 LİRA OLSUN PRİM OLMASA DA OLUR"

Süt priminin yükselmesiyle yem fiyatlarının da yükseldiğini dile getiren üretici Yaşar Gökbayrak, "Süt primine destek geldi ama her ay yeme 2 lira zam geliyor. Biz girdi maliyetlerinden şikayetçiyiz. Mazot, gübre ve yem fiyatlarının düşmesini istiyoruz. Yem 40 lira olsun prim olmasa da olur" dedi. Bir diğer süt üreticisi Selahattin Aktaş, "Prim desteği yerine yem fiyatları düşse bizim için daha olumlu olur. Bu girdi maliyetlerinin karşısında süt primi 25 kuruş değil 50 kuruş olmalı" diye konuştu. Emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten üretici Ahmet Konakçı, "Süt prim desteği üretici için yeterli değil. 25 kuruşluk bir artış ve yem fiyatlarının düşmesini istiyoruz" dedi. 

 

DİĞER HABERLER