TÜRKİYE

Yayın Tarihi: 08.05.2018 Salı 09:25:00

Zeytinyağı tüketimi düştü çünkü...

Zeytinyağı tüketimi düştü çünkü...

Zeytinyağı sahtekarları, ürünün satışını düşürdü. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki 125 milyon civarında zeytin ağacının yaklaşık 12 milyonunun yer aldığı Manisa’nın Akhisar ilçesinde, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, çarpıcı rakamlar açıkladı.

Akbuğa, 2 yıl öncesine göre hem zeytinyağı fiyatlarının hem de tüketiminin düştüğünü, bunun da en önemli nedeninin, yağ üretiminde tağşiş (karışım) yöntemin kullanılması olduğunu öne sürdü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yağda tağşiş yapan firmaları açıklamasıyla ‘sağlık deposu’ zeytinyağına ilgi de azaldı. Geçen yıllarda litre fiyatları 20- 25 TL’ye kadar çıkan zeytinyağının üreticideki satış fiyatı 12- 13 TL’ye indi, tüketim de 1.5 litreye geriledi. Akhisar Ziraat Odası Başkanı Akbuğa, “Zeytinyağı üretiyorum diye tağşiş ürünler piyasaya sürdüler. Tüketicinin zeytinyağına olan güveni azaldı. Buna karşı hepimizin ortak çalışma yapması lazım. Bakanlığın denetimleri artmalı. Vatandaşın tekrar güveninin kazanılması lazım. Kişi başı tüketim 3 litreye kadar çıkmalı. O zaman hem üretici hem de tüketici kazanır” dedi.

Etiketler zeytinyağı, tağşiş,

DİĞER HABERLER