AMBALAJ

Yayın Tarihi: 10.02.2017 Cuma 12:27:26

Sağlık için son derece zararlı!

Sağlık için son derece zararlı!

Yeni bir araştırmaya göre fast food gıdaların ambalaj paketleri, insan sağlığı için zararlı birtakım kimyasallar içeriyor.

Silent Spring Enstitüsü’nden uzmanlara göre, fast food restoran zincirlerinde kullanılan yağ tutmayan ambalajların florinli kimyasallar içeriyor, zehirli olan bu kimyasalların gıda ürünlerinin içine sızma tehlikesi var.

Silent Spring Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, Amerika’da kullanılan fast food ambalajlarının içerdiği florinli kimyasallar hakkında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışma. Uzmanlar bu çalışma kapsamında 27 fast food restoran zincirinden aldıkları 400 ambalaj numunesi içinde bulunan PFAS maddesini test etti.

PFAS maddesi, yapışmayan, leke tutmayan, su geçirmeyen özelliklere sahip halı, tencere ve dış giyim ürünlerinde de kullanılıyor.

Uzman, ”PFAS maddesine maruz kalmak kanser, tiroid hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, bebeklerin düşük kiloda doğması ve kısırlık gibi sorunlara yol açabiliyor. Gelişmekte olan bedenleri zehirli kimyasallara karşı daha savunmasız olduğu için özellikle çocuklar sağlık sorunlarıyla karşılaşma riski altında” uyarısında bulunuyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER