GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 10.07.2017 Pazartesi 06:00:00

"Sokak sütü artık güvenilir şartlarda satılıyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Belso'da çiğ süt satımı ile ilgili olarak, "Burada sokak sütü güvenilir şartlarda satılıyor" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek "Süt Satış Noktası" tanıtım programına katıldı.

Bakanlık ve Ankara Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza atarak halkın sağlıklı süt içmesi için çiğ süt satımına başladı. Üreticiden 2 liraya alıp 2,50 liraya vatandaşa satılacak olan çiğ süt bekleme süresi 24 saati geçmeyecek.


Sütmatikler üzerinde çiğ süt hangi hayvan sütü ise yazılacak, üreticinin adı soyadı ticari unvanı, üreticinin adresi, üreticinin hayvancılık işletme numarası, sağım tarihi, ne zaman sağıldı, kaçta sağıldı, son tüketim tarihi ve kullanmadan önce kaynatın ikazı olan 0-4 dereceyi geçmeyecek muhafaza şartı yer alacak.

Çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yollarla ulaşmasını sağladıklarını kaydeden Bakan Çelik, "Yapılan düzenleme sonucunda Ayşe teyzenin sütüne dokunuluyor diye kıyamet koparıldı. Sokak sütüne, köyden gelen süte engel konuyor gibi anlamsız değerlendirmeler yapıldı. Amacımız vatandaşımıza en güvenilir çiğ sütü ulaştırmaktır. Süt önemli bir besin kaynağıdır. Yarım litrelik sütte yüzde 70 kalsiyum ihtiyacımızı karşılıyoruz. Fosforun yüzde 60'ı iyotun yüzde 25'ini B2, ve B12 vitaminlerinin yüzde 77'sini karşılıyoruz." diye konuştu.

DİĞER HABERLER