GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 03.01.2017 Salı 13:40:00

Binlerce kilo et yakalandı!

Binlerce kilo et yakalandı!

Belgesiz nakledilen 2 bin 333 kg ete el konularak, imha edildi ve 6 bin 176 TL idari para cezası kesildi.

Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin yurt içi nakillerinde; 5996 sayılı Kanun ile Yurtiçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürün Nakilleri Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenlemeler getirilmiştir. Bu kapsamda;

Giresun’da 2016 yılı Aralık ayı içerisinde kolluk kuvvetleriyle birlikte gerçekleştirilen yol kontrollerinde; belgesiz olarak hayvansal ürün naklettiği tespit edilen 2’si nakil vasıtası sahibi, diğer 2’si hayvansal ürün sahibi olmak üzere toplam 4 kişiye 5996 sayılı Kanunun ilgili maddesi gereğince;   6 bin 176 TL idari para cezası kesilmiş ve 2 bin 333 kg ete el konularak, yapılan muayene ve araştırmasında menşei belli olmadığından insan tüketimine sunulmasının sakıncalı olacağına karar verilerek imhası gerçekleştirilmiştir.

İl içi et nakillerinde, etin elde edildiği hayvanın kesildiği kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenmiş ve örneği Bakanlıkça belirlenen kesim raporu bulundurulur.

Kesimhanelerden başka illere yapılacak et nakillerinde kesim raporu düzenlenmez, bu sevklerde kesimhanenin resmî veteriner hekimi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimi tarafından düzenlenen veteriner sağlık raporunun bulundurulması zorunludur.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
 

DİĞER HABERLER