GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 12.01.2017 Perşembe 12:21:18

En temel düzeyden başlanacak!

En temel düzeyden başlanacak!

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, gıda güvenliği konusunda atılacak adımlara destek verdi.

Çin Kabinesi Danıştayı’nın Gıda Güvenliği Konseyi toplantısında konuşan Devlet Başkanı, şunları söyledi: “Gıda güvenliği konusunda atılacak adımlar, Çin’de yaşayan 1,3 milyar insanın sağlığını ve hayatını ilgilendiriyor. Bu konuda yapılacak çalışmalar oldukça yerinde.”

Halen devam eden sorunların ölçeğine değinen Xi, yetkililerin “en katı standartları” uygulamak için çalışması ve geçmişi kötü olan firmalara da sert cezalar vermesi gerektiğini söyledi. Xi aynı zamanda yeni bir denetmen ekibi kurulacağını duyurdu.

Başkanın dediklerini destekler şekilde konuşan Başbakan Li Kegiang, bölgesel yönetimlerin yerel gıda zincirlerini izlemesi ve denetimleri arttırması gerektiğini söyledi.

Çin’in denetim laboratuvarlarının yeterli kapasiteye sahip olmadığı bu dönemde, güvenlik en temel düzeyde başlamalı, uygun cezalar ve kaynaklarla desteklenmeli.

Tsinghua Üniversitesi, insanların endişe ettiği 10 güvenlik sorunu hakkında bir anket yaptı. Elde edilen sonuçlar, gıda güvenliğinin bir kez daha Çin’de en çok endişe edilen konu olduğunu gösterdi.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER