GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 20.02.2018 Salı 15:00:00

Fabrikalardaki büyük skandal

Fabrikalardaki büyük skandal

Sayıştay, Türkiye Şeker Fabrikalarına (Türk Şeker) bağlı kamuya ait şeker fabrikalarında, şeker pancarında meydana gelen enfeksiyonlara karşı zehirli kimyasal formaldehit (formalin) maddesinin limit değerlerin çok üzerinde kullanıldığını ortaya çıkardı.

Sayıştay Raporu’ndaki şeker fabrikalarında ‘Formalin’ adlı zehirli kimyasaldan aşırı miktarda kullanıldığı bilgisini, Sözcü Gazetesi’nden Gazeteci-Yazar Ali Ekber Ertürk ortaya çıkardı.

Ertürk “Şekerde zehir çıktı” başlıklı haberinde, Türkiye Şeker Fabrikaları raporu hazırlayan Sayıştay’ın, şeker pancarına çürümemesi için katılan ve zehirli bir kimyasal olan “Formalin” adlı maddeden, aşırı miktarda konulduğunu belirlediğini yazdı.

İşte rapordaki o satırlar:

Sayıştay’ın Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi 2016 Yılı Denetim Raporu’nda, konuya ilişkin olarak şu bilgilere yer verildi:

“Kampanyası 110 günün üzerine çıkan fabrikaların silolarında bekleyen pancarlarda bozulma meydana geldiğinden, çeşitli işleme güçlükleri ile karşılaşılmaktadır. Bu sorun ile karşılaşan fabrikaların şerbetinde mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Bu durum şeker kaybına neden olmaktadır.

Enfeksiyonun önlenmesi ve artan kayıpların en aza indirilmesi için şerbete Formaldehit (formalin) verilmektedir.

Formalinin yetersiz kullanılması çözüm sağlamayacağı gibi, fazla kullanılması da sakıncalı olduğu gibi aynı zamanda israftır.

DİĞER HABERLER