GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 23.02.2018 Cuma 10:25:00

Gıda güvenliğini tehdit ediyor

Gıda güvenliğini tehdit ediyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nde görevli Tarım Yetkilisi Hafiz Muminjanov, “saldırgan buğday pası ırklarının” bölgesel gıda güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı rapora göre; Avrupa, Afrika ve Asya’da ilerleme gösteren buğday pası hastalığı bir milyondan fazla insanın gıda ve geçim kaynağını tehdit ediyor. Rüzgarla taşınan buğday pası sporları uzun mesafelere hızla yayılabiliyor ve bu durum işlenmemiş veya hassas buğday çeşitlerinde yüzde 100’e kadar ürün kaybına yol açıyor.

Buğday pası hastalığı; bulaştığı bitkilerde sararmış yapraklar, siyah saplar ve büzüşüp kuruyan taneler ile kendini gösteriyor. Hastalık birçok ülkede ciddi bir sorun ve özellikle küçük çiftlik sahiplerini etkiliyor.

FAO’dan buğday hastalıklarıyla ilgili yeni kitap

FAO buğday hastalıklarıyla ilgili 25 yıllık bilimsel araştırmaları özetleyen, bitkilerin korunması ve ıslahı konusunda bilim insanlarına önemli bulgular sağlayan ve çiftçilere, büyük emtia üreticilerine ve bitki koruma uzmanlarına pratik bilgiler sunan Rusça bir kitap yayınladı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Ofisi’nde görevli Tarım Yetkilisi Hafiz Muminjanov, “Dirençli buğday çeşitlerinin geliştirilmesi ve bunların çiftçilere teşvik edilmesi, zararın sınırlanması ve saldırgan paslar ve diğer hastalıklarla mücadele için kilit rolde. Yeni kitap buğday hastalıklarının doğasını daha iyi anlamak ve verimliliğin sürdürülebilir şekilde arttırılmasında entegre bir yaklaşım uygulanması için hem bilim insanları hem de çiftçiler için değerli bilgiler sağlıyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER