GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 14.07.2017 Cuma 06:00:00

Gıda zehirlenmesine davetiye çıkarmayın

Gıda zehirlenmesine davetiye çıkarmayın

TMMOB'a bağlı Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Alparslan, sıcak yaz günlerinde tavuk döner tüketimi konusunda zehirlenmelere sebep olacağı gerekçesiyle uyarıda bulundu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde artış olduğunu belirterek, bozulmaya daha müsait olan tavuk döner ile açıkta satılan gıdaların tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Alparslan, sıcaklıkların artmasıyla birlikte özellikle protein içeren gıdalarda mikroorganizmaların daha hızlı geliştiğini ve zehirlenmelere neden olduğunu vurguladı.

Semt pazarlarında yaş meyve ve sebze hariç açıkta satılan, temizlenmesi mümkün olmayan yufka, yumurta, peynir, çökelek, baharat ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğine vurgu yapan Alparslan, bu ürünlerin toz kapmayacak, sıcakta bozulmayacak şekilde soğutmalı ortamlarda bulundurulması gerektiğine dikkat çekti.

Alparslan, uygun şartlarda üretilip satılmayan tavuk dönerin zehirlenmelere neden olabileceğinin ve güvenilmeyen işletmelerde tüketilmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

DİĞER HABERLER