GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 08.07.2017 Cumartesi 07:00:00

Gıdada enzim kullanımı zorunlu mu?

Gıdada enzim kullanımı zorunlu mu?

Nüfusun artışıyla birlikte artan beslenme ihtiyacını karşılamak üzere suni enzim pazarının büyüklüğü de artış gösteriyor.

Gıda endüstrisinde enzimlerin kullanım alanları da giderek artıyor. Buna bağlı olarak 2016 yılında 4.61 milyar dolara ulaşan global suni enzim pazarının, 2022 yılında 6.3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.


Konuyu değerlendiren Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, endüstriyel gıda üretiminde Türk Gıda Kodeksi’ne uygun katkı maddeleri ve işlem yardımcı maddesi olarak enzimlerin kullanıldığına dikkat çekti.

Gıda endüstrisinde kullanılan enzimlerin sağlık açısından zararlı olduklarına ilişkin bilimsel bir bulgu olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Artık, tüketicilerin ürün etiketlerinde doğru bilgilendirilmeyi talep etmeleri gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Artık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gıdada enzim kullanımı olmadan üretim yapılamaz. Enzimler bazı endüstriyel işlemlerde, gıda, analitik ve organik kimyanın bazı dallarında 1930’lardan bu yana kullanılmaktadır. Bu alandaki gelişmeler özellikle son yıllarda baş döndürücü bir hıza ulaştı ve bunun da denetimi zorlaştı.

Proses yardımcı maddesi olarak kullanılan enzimler, gıda endüstrisinde süt ürünleri başta olmak üzere meyve suyu, unlu gıdalar, bira üretimi ile et işlemede, yanı sıra hayvan yemi, deterjan imalatı ve deri işlemede kullanılıyor. Ayrıca gıda endüstrisinde kullanılan bazı özel katkı maddeleri, enzimlerden yararlanılarak üretiliyor.

DİĞER HABERLER

', 'auto'); ga('send', 'pageview');