GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 02.01.2018 Salı 10:45:00

Koladan çıkanlar mide bulandırdı

Koladan çıkanlar mide bulandırdı

Coca Cola şişesinin içinden böcek çıktı. Adli Tıp Kurumu, dolum sırasında hijyen kurallarına uygun davranılmadığını rapor etti.

Tolga Akkaya, 28 Aralık 2014’te Karaköy’de bir kafeteryada Coca Cola içerken, şişenin içinde böcekler olduğunu fark etti. Olayı kamerayla kayıt altına alan Akkaya, avukatı Hayri Tuğlu aracılığıyla İstanbul 7. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden şişenin içindekilerin tespitini istedi.

Şişe mahkeme kararıyla Adli Tıp Kurumu tarafından incelendi. Adli Tıp, şişenin içinde 7’si boş olmak üzere pupa evresinde 8 meyve sineği tespit etti. Raporda, meyve sineğinin depozitolu şişenin dibindeki kalıntı içine yumurtladığı ve canlının gelişimini burada tamamladığı ergin hale gelenlerden bazılarının uçup şişeden uzaklaştığı belirtildi

6 uzmanın imzası bulunan 27 Şubat 2015 tarihli raporda, “Gıda Hijyeni Yönetmeliği’nin 18 ve 19. maddelerine aykırı olduğu, bu haliyle 5996 sayılı kanunun 21. maddesini ihlal niteliğinde olduğu, bu durumun da dolum aşamasında gereken koşullara ve hijyenik kriterlere uyulmamasından kaynaklanacağı oy birliğiyle mütalâa olunur” denildi.

Adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen, dava açacak savcılık bulunamadı. Dosya İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından Çağlayan’daki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na oradan İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na, son olarak da Kemalpaşa Cumhuriyet Savcılığı’na iletildi. Savcılıkların her biri yetkisizlik kararı verdi. Kemalpaşa Cumhuriyet Savcılığı, görev belirlenmesi talebiyle dosyayı Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, “Yetki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise, 28 Kasım’da kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık kararında “Bir şişede böcek ve yumurtalarının çıkmasının sağlığa zararlı ürünün bilerek ve isteyerek satışa sunulduğuna dair delil teşkil etmediği, üretim hatası sonucu olayın meydana geldiği kabul edilse bile taksirli bir eylem olarak kabul edilmesi gerektiği, bu itibarla şüphelilerin üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Av. Hayri Tuğlu, müvekkili adına Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulundu. Av. Tuğlu, itiraz dilekçesinde yargıyı halk sağlığına sahip çıkmaya çağırdı. Dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Halkı her türlü musibetten korumakla yükümlü Cumhuriyet Savcısı bir Amerikan İsrail şirketi olan Coca Cola şirketinin savunucusu gibi gerekçe ile takipsizlik kararı vermiştir. Depozitolu kullanılmış kola şişeleri tek tek değil toplu olarak yıkanıp gerekli hijyen sağlanarak doluma gider. Tek bir şişeden sağlığa aykırı bir şey çıkmaz gibi şüphelinin avukatının ileri süreceği savunmayı savcılık yapmış, adeta görev suçu işlemiştir. Halkın sağlığı ile oynamak kasıtlı olmasa da, 80 milyonu ilgilendiren taksirli hareket etmek de cezası kalmaz.”

6. Sulh Ceza Hakimliği ise 3 yıllık dosyayı 3 gün içinde inceleyip 18 Aralık’ta itirazın kesin olarak reddine karar verdi. Av. Hayri Tuğlu Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Savcılık, kasıt yok diyor. Sulh Ceza Hakimliği ve Cumhuriyet Savcılığı, Amerikan İsrail ortaklığını mı koruyor yoksa halk sağlığını mı koruyor? Bu açıklığa kavuşmalı. Coca Cola da hijyen sağlanmadan dolum yapılmayacağına dair Türk halkından özür dilemeli” dedi.

DİĞER HABERLER