GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 27.11.2017 Pazartesi 13:20:00

O üründe standartlar artırılacak

O üründe standartlar artırılacak

Yer fıstığında gıda güvenliğine dikkat çekmek için standartlar artırılacak.

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yerfıstığında Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Uygulamaları Eğitimi" adlı proje başarılı bulundu.

Projenin Osmaniye'de kabul edilen tek teknik destek projesi olduğunu belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam, bu kapsamında gıda kontrol görevlileri ve teknik personellere 5 gün boyunca uzmanlar tarafından eğitim verileceğini kaydetti.

Eğitimde yerfıstığı ve ürünlerini üreten işletmelere yönelik örnek gıda güvenliği yönetim sistemi dokümantasyonu hazırlanarak uygulamasının yapılacağını belirten Sağlam, "Yerfıstığı üretiminde gıda güvenliği açısından oluşabilecek gıda güvenliği tehlikeleri ortaya çıkarılarak bunların önlenmesi, engellenmesi veya kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için ne gibi tedbirlerin ortaya koyulması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

Yerfıstığı ve ürünlerini üreten işletmeleri kalite ve gıda güvenliği standartlarının artırılması sağlanacaktır. Eğitilen gıda kontrol görevlileri resmi kontrolleri bu doğrultuda gerçekleştireceklerdir" dedi.

İbrahim Sağlam, projenin, Osmaniye Tarım Stratejisi Eylem planında yer alan hedeflere ilin ulaşması adına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER