GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 25.11.2017 Cumartesi 06:00:00

Salgına sebep oldu

Salgına sebep oldu

Çiğ hamurdan kaynaklandığı iddia edilen E. Coli salgını, böbrek yetmezliğine yol açtı.

Bazıları için, yemek pişirirken bir avuç hamuru gizlemek ve çiğ kalmasını sağlamak, işlemin kesinlikle lezzetli bir parçasıdır. Yapılan araştırmalar sonucu çiğ yumurta içeren hamurun E. Coli salgınına sebep olduğu açıklandı. Raporda, un içerisindeki tehlikeli mikroorganizmaların kurutulmuş bir halde canlı kalabileceği konusunda uyarıda bulunuldu. Bu endişe verici bir haber, çünkü ham un sebebi ile daha önce gıda kaynaklı bir hastalık yaşanmadı.

Aralık 2015'ten Eylül 2016'ya kadar, 56 adet E. coli ile ilişkili hastalık vakası bildirildi. Kimse ölmedi, fakat bir hasta E. Coli enfeksiyonu yüzünden şiddetli bir böbrek yetmezliği hastalığına yakalandı.

Yılın başında, ABD Hastalık Kontrolü Merkezleri uzmanları, gizemli hastalığın O121 serogrubuna ait olduğunu tespit ettiler ve sonunda hastalığın sebebini çiğ un tüketimi ile ilişkilendirdiler.

Soruşturma sırasında bilim insanları hasta olan insanlarla röportaj yaptıktan sonra, kullanım tarihi geçmiş olan içerikleri kullanmadıklarından emin olduklarını söyledi. Hastalar ishal, kusma ve ateş gibi belirtilerden birkaç gün önce az pişmiş veya çiğ hamur tükettiklerini söyledi. Daha da önemlisi, salgına hastaların yüzde 85'i aynı işleme tesisinden alınan un markası yüzünden yakalandı.

Geçen yıl, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, insanları uyarmak için bir bildiri yayınladı.

Unlu mamulleri az pişmiş olarak tüketmeyin.

Un içeren ürünleri pişirmek için ambalaj talimatlarını izleyin.

Un ve ham hamur ürünleriyle temas ettikten sonra ellerinizi, tezgahı ve kapları iyice yıkayın.

Çiğ yiyecekleri, hastalık bulaşmasını önlemek için unlu gıdalardan ayrı tutun. Tozlu yapısı nedeniyle unun kolaylıkla yayıldığını unutmayın.

DİĞER HABERLER