GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 27.02.2018 Salı 11:30:00

Sıkı denetim başlıyor

Sıkı denetim başlıyor

AB denetçileri tarafından organik gıda kontrol sistemleri sıkı şekilde denetlenecek. Böylece tüketicilerin kafalarındaki “gerçekten organik mi?” sorusuna yanıt bulunması hedefleniyor.

AB Denetçileri, İç Pazar’da dolaşımda olan organik gıdaların kontrol sistemini denetleyecek. Grganik ürünlerin üretimi, işlenmesi, dağıtımı ve ithalatını düzenleyen sistemlerin kontrolünün yapılması sayesinde, tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin gerçekte organik olup olmadığına dair güvenlerinin, son olarak 2012 yılında yapılmış olan denetim sonuçlarına göre yükseltilmesi hedefleniyor.

Organik üretim nedir?

Organik üretim, gıda ve diğer ürünlerin, doğal yaşam döngüsüne zarar vermeden üretilmesi yöntemi olarak tanımlanıyor. Organik gıdalar başta olmak üzere ürünlerin organik olup olmadığı, AB yasaları çerçevesince belirlenmiş olan ve AB Komisyonu tarafından denetlenen sertifikasyon sistemi esaslarına göre belirleniyor. AB üyesi ülkeler tarafından uygulanmakta olan bu sistemin denetimi ise kamu ve özel kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Organik ürün satışları yüzde 54 arttı

Yapılan araştırmalarda, 2010 ve 2015 yılları arasında AB organik ürünler pazarındaki perakende satışlarda yüzde 54 artış tespit edildi. Söz konusu dönemde AB’de organik tarım yapılan alanlarda yüzde 21 genişleme kaydedilirken, 2012-2015 yılları arasında organik ürün ithalatında da yüzde 32 artış meydana geldi.

Organik ürünler fiyat açısından diğer ürünlere oranla daha pahalı olmasına rağmen, giderek yükselen sağlıklı yaşama trendi nedeniyle, organik ürün arzı mevcut talebi karşılamakta yetersiz kalıyor. Tüketicilerin organik ürünlere yönelik talebindeki artış, özellikle organik gıda dolandırıcılığı riskini de beraberinde getiriyor.

DİĞER HABERLER