GIDA GÜVENLİĞİ

Yayın Tarihi: 19.02.2018 Pazartesi 13:10:00

Yumurtada yeni oyun

Yumurtada yeni oyun

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan kişilerin 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı.

Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor.

Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.

Gıdalardaki takviyelerin artması ve bu yönde çok sayıda olumsuz haberin gündeme gelmesi ile toplumda oluşan organik ürün algısı fırsatçıları da hareketlendirdi.

Çok sayıda ürün üzerinden organik yalanı ile vatandaşın hassasiyetleri ile oynayan fırsatçıların son zamanlarda en fazla yoğunlaştığı alan ise yumurta sektörü oldu. 2017 rakamlarına göre piyasada bulunan yumurtaların 2.5 milyon adedinin kaydı bulunmuyor.

Bazı bölgelerde market raflarından berber ve terzi kapılarına kadar düşen 30 kuruşluk yumurta ‘organik’ etiketi ile tüketiciye tanesi 1.5-2 liradan satılıyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise organik kılıfına sokmak için endüstriyel yumurtaları tavuk pisliğine bulaştırma gibi çok sayıda yönteme başvuran fırsatçıların oyununa gelmemek için tüketicileri yumurtalar üzerindeki seri numaralarına karşı uyarıyor.

''Adına yüzlerce sayfa mevzuat çıkardığımız, hayvansal üretimin ve gıdanın konuşulduğu her platformda dilimizden düşürmediğimiz ve ulusal bir hedef olarak belirlediğimiz 'Çiftlikten sofraya gıda güvenliği' yaklaşımının son yılların en çok aşınan kavramlarından biri haline geldiğine dikkat çeken Sungur, bu aşınmanın sebeplerini ise yerine getirilmeyen üretim standartları, uygunsuz pazarlama koşulları, denetim yetersizliği, tüketici algısı ve kayıt dışı üretim olarak sıraladı.

Kayıt dışı üretime özellikle dikkat çeken Sungur, bunun nedeni olarak ise şunları söyledi; ''Çünkü bu tür işletmelerin kim tarafından kurulduğu, nerede üretim yaptığı ve ürünlerini kime hangi koşullarda pazarladığı bilinmemektedir. Oysa kayıtlı ve onaylı işletmeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının izni ile üretim yapmakta ve üretimden pazarlamaya kadar her safhada denetlenmektedir.''

DİĞER HABERLER