MEVZUAT

Yayın Tarihi: 06.04.2017 Perşembe 06:41:40

Kuru üzüme yeni düzenleme

Kuru üzüme yeni düzenleme

Kuru üzümde lisanslı depoculuğun yürütülmesini sağlayacak mevzuat altyapısı oluşturuldu.

Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin, zeytinyağı, kuru kayısı ve Antep fıstığının yanı sıra kuru üzümde de lisanslı depoculuğun yürütülmesini sağlayacak mevzuat altyapısı oluşturuldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konuyla ilgili yazılı açıklamasında, yürürlüğe giren Kuru Üzüm Lisanslı Depo Tebliği ile kuru üzüm lisanslı depolarının kuruluşuna, niteliklerine ve ürünün muhafazasına ilişkin teknik hususların düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, tebliğ kapsamında kurulacak lisanslı depolarla birlikte, kuru üzümlerin sınıf ve kalitelerinin, standartlara uygun şekilde bakanlıkça yetkilendirilmiş, güvenilir ve bağımsız yetkili sınıflandırıcı laboratuvarlarca belirleneceği ifade edildi.

Kuru üzümlerin Bakanlıkça lisans verilen modern altyapıya sahip, sigortalı ve teminatlı lisanslı depolarda emin ellerde depolanacağı vurgulanan açıklamada, ürünün ticaretinin de elektronik senetlerle yapılacağına işaret edildi.

"Elektronik ortamda kuru üzüm ticareti yapılabilecek"

Bakanlık, kuru üzümde lisanslı depoculuğun hayata geçmesiyle üreticilerin, mahsullerini depolayabilecekleri sağlıklı ve güvenli depo imkanına kavuşacağını, fiyatların düşük olduğu hasat döneminde ürünlerini elden çıkarmak yerine buralarda muhafaza edebileceğini, elektronik ürün senetlerini teminat gösterip uygun koşullarda kredi kullanabileceğini ve finansman ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabileceğini bildirdi.
 

DİĞER HABERLER