Sol Reklam Banner
RÖPORTAJ
Röportaj Tarihi : 24.08.2016 Çarşamba 11:00:19    |    Güncelleme : 24.08.2016 Çarşamba 11:00:19

Hamilelik Döneminde Alerji

Hamilelik Döneminde Alerji

Konuk: Dyt. Seval Komlıca

Beslenme Uzmanı Seval Komlıca ile, gebelik döneminde beslenmenin alerjik reaksiyonlarla ilişkisini konuştuk. Komlıca, hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenerek bebeğinin alerjik olmasını kısmen de olsa önleyebileceğine özellikle dikkat çekiyor.

Gebelik döneminde alerji sorunu artış gösterir mi?

Hamilelik döneminde beslenme ve çevre şartları alerjiye genetik yatkınlığı olan bebekler için önemlidir ve hamilelik döneminde sağlıklı beslenme ile bebeğin alerjik olması kısmen engellenebilir. Hamileler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre gebelerin, yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemlerin hamilelik döneminde artış gösterdiğini belirtiliyor.

Anneden bebeğe geçer mi?

Annenin alerjik olması bebeğin alerjik doğmasında en önemli etken anne karnındayken alınacak bazı beslenme ve çevre önlemleri bu riski azaltabilir. Gebelikte özellikle E vitamini almak çok önemlidir. E vitaminin bebeğin akciğer ve bağışıklık sistemi gelişimine katkıda bulunur ve gebeliğin ilk 3 ayında annenin kanında E-vitamini düzeyinin düşük olması çocuğun akciğerlerinin yeterince gelişememesine neden olur ve bu şekilde, çocuklarda astım gelişir.

Anne adayları hangi besinleri tüketmeli?

Hamilelik döneminde, yeşil yapraklı sebze, fındık-ceviz gibi kabuklu yemiş, baklagil tüketilmesi olası bir E vitamini eksikliğini önler. Omega 3 yağ asitlerinin alerjiyi önleyici, omega 6 yağ asitlerinin ise alerjiyi arttırıcı etkileri vardır. Zeytinyağı ve balık yağının omega 3 yönünden zengin gıdalardır. Bunun aksine ayçiçeği yağı, mısır özü yağı ve margarinlerin ağırlıklı olarak omega 6 içeren bitkisel yağlar olduğu için hamilelik döneminde bu yağlardan uzak durulması gerekir. Bol taze meyve sebze yenilmelidir.

Hamilelikte bol meyve sebze tüketilmesi çocukta alerji astım gelişim riskini belirgin oranda azaltmaktadır. Meyvenin etkileri sebzeden üstündür.

Hamilelikte alerji neden olur?

Bağışıklık sistemi genel olarak hamilelik döneminde baskılanır. Bunun nedeni bebeğin babadan gelen hücrelerinin anne tarafından yabancı bir cisim olarak algılanmaması ve bebeğe karşı immun bir savunma mekanizmasının önlenmesi içindir. Buna rağmen önceden var olan alerjik durumlar gebelik döneminde hafifleyebildiği gibi bazen ağırlaşma gözlenebilmekte veya hiç olmayan alerjik durumlar ilk kez gebelik döneminde ortaya çıkabilmektedir.

Yeryüzündeki her şey aslında tehlike!

Gebelikte de belirtilen alerjiye sebep olan etken ile karşılaşma sonrası ortaya çıkar. Kişilerin birçok şeye karşı alerjisi olabilir. Ev akarları yani mite’lar, bahar aylarında gözlenen polenler; kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların tüyleri veya genellikle alerjik oldukları bilinen gıdalar; çikolata, çilek, yumurta da alerji olayını tetikleyebilir. Cilde temas eden deterjanlar, çeşitli metal takılar veya kullanılan bazı ilaçlar da alerjik reaksiyondan sorumlu olabilirler. Aslında bu sayılanlar alerjilerin sık görüldüğü maddeler olmakla birlikte hamilelikte yeryüzündeki her şeye karşı alerji gelişebilir.

Hamilelikte alerji belirtileri nelerdir?

Alerjik hastalıklar çok basit bir olaydan hayatı ciddi şekilde tehdit edebilen anaflaksiye kadar değişik boyutlarda izlenebilirler ancak hamilelikte anafilaksi görülme sıklığında bir azalma olduğu gözlenmiştir. Plasenta tarafından üretilen histaminaz adlı enzim, alerjik hastalıklarda önemli bir madde olan histaminin parçalanmasını sağlayarak kan histamin düzeyini hızla azaltır; böylece anafilaksi gibi ağır tabloların görülmesi engellenir.

Belirtiler şiddetlenmeden önleminizi alın!

Gebelikte görülen alerjik rahatsızlıklar çoğunlukla etkilenen organa yönelik birtakım bulgular verir. Alerjiden cilt etkileniyorsa ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma gözlerde batma ve sulanma, burunda salgı artışı, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, akciğerlerde nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde ishal, bulantı, kusma şeklinde belirtiler gösterebilir.

Nefes darlığı, dilde ve solunum yollarında ödem gibi acil müdahale gerektirecek boyutta alerjik reaksiyonlar nadir de olsa olabilir.

Genel olarak atopik dermatit, egzama, ürtiker, alerjik konjunktivit, alerjik rinit, alerjik astım, gıda alerjisi, penisilin alerjisi olarak bilinen durumlar gebelikte de görülen alerjik hastalıklar olarak kendilerini gösterebilir.

Hamilelikte alerji tedavisi mümkün mü?

Alerjik hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlara ait güvenlik kategorilerine göre doktorun seçtiği ilaçlar verilen dozda ve tam zamanında alınırsa herhangi bir problem yaşamadan hamilelik süreci geçirilebilir.

Hangi ilaçlar güvenlidir?

Cildi etkileyen reaksiyonlarda cilt yüzeyine uygulanan kortikosteroider ve antihistaminik ilaçlar güvenlidir. Yapılan çalışmalar ile kortikosteroiderlerin sistemiklerden daha az yan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur ve hamilelikte uygun dozlarda kullanabileceği kanısına varılmıştır.
Topikal antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanımının çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Ancak dermatologlara göre gebelikte bunun yerine sistematik antihistaminiklerin alerjik deri hastalıklarında kullanım çok faydalı değildir. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminik kullanımı daha uygundur. Alerjik rinit bulguları olan gebelerde özellikle antihistaminikler, kortikosteroider kullanımı tercih edilir. Özellikle burun içine uygulan bu tip ilaçlar güvenli olarak kullanılabilmektedir.

Hamilelikte alerji testi tavsiye edilmiyor!

Hamilelikte alerji testleri ve bu testlerin pozitif çıkması durumunda izlenen tedavi yöntemleri tercih edilen uygulamalar değildir. Hekimler bu tür test ve tedavileri gebelik sonrasına bırakmayı tercih eder. Çünkü alerji testleri genellikle sistemik etkilere sahiptir. Gebelikten önce başlanan bir alerji testi varsa gebelik döneminde de bunlara devam edilebilir. Ancak bu tedavinin uzman hekim gözetiminde yapılması şarttır.

Dyt. Seval Komlıca’ya anne adaylarına verdiği faydalı bilgiler için teşekkür ederiz. 
 

Röportaj Yapan: Hande Pusat

Röportaj Tarihi: 24.08.2016 Çarşamba 11:00:19

Güncelleme: 24.08.2016 Çarşamba 11:00:19

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
YORUM YAPYorumunuzda küfür, rencide edici, reklam içeren, yönlendirici yazılar yazmayınız. Aksi taktirde yorumunuz onaylanmayabilir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
FACEBOK YORUM
HABER KATEGORİ HİT YAYIN TARİHİ
O ürün raflardan indiriliyor! GIDA GÜVENLİĞİ 592 13.01.2017 10:49:27
Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi satıldı! EKONOMİ 585 10.01.2017 10:35:11
"Kanserojen" iddiasına yanıt! GIDA GÜVENLİĞİ 464 13.01.2017 06:21:45
Avrupa’da inovasyon sıralamasına girdi! TEKNOLOJİ 438 10.01.2017 18:19:44
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi açıkladı! GIDA GÜVENLİĞİ 436 12.01.2017 16:02:25
O ürün Kültürel Miras Listesi’nde! KÜLTÜR - SANAT 370 10.01.2017 12:25:26
Öğrenince bir daha asla yiyemeyeceksiniz! GIDA GÜVENLİĞİ 368 16.01.2017 12:29:04
Uzun süre çalışma yaptı ve... EKONOMİ 365 10.01.2017 18:14:04
HABER KATEGORİ YORUM YAYIN TARİHİ

2 ayda bir yayınlanan gastronomi ve horeca dergisi Food Time, dolu dolu içeriği ile yine sizlerle.. Dergimizi Migros, Carrefour, kitap evleri ve bayilerden alabilir, önceki sayılarımıza dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GIDA GÜNDEMİ MAĞAZALARI
HAFTALIK e-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN SEKTÖRDEN BİHABER OLMAYINKayıtlı Abone Sayısı 23.157
Adınız: Soyadınız: Mesleğiniz: Cinsiyet: KadınErkek Mail Adresiniz:
GIDA GÜNDEMİ İNTERNET VE AJANS HİZMETLERİ - Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2017 Haber, makale ve diğer içerikler aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. T: 0212 642 44 32     |     F: 0212 642 44 38