KÜLTÜR - SANAT

Yayın Tarihi: 23.03.2017 Perşembe 15:23:12

O ürün tescillendi

O ürün tescillendi

Uşak tarhanası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi.

Coğrafi İşaret Tescil Başvurusu 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, Uşak Tarhanası tescillendi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan tescil, Resmi Gazetede yayımlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Vali Ahmet Okur, "Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Uşak tarhanasına coğrafi işaret belgesi kazandırılmasına dair yapılan çalışma sonucunda, Uşak ve köylerinde geleneksel olarak üretilen tarhanamız saha çalışmaları, köylerde üretilen tarhanaların bileşenleri ve üretim aşamalarının araştırılması sonucu 21 Mart'ta tescil belgesini aldı" dedi.

Vali Okur, "Uşak tarhanası ününü, iklim şartlarına bağlı fermantasyonun daha düşük sıcaklıkta ve 21 gün gibi uzun bir sürede gerçekleşmesinden, mayalanmayı sağlayan mikroorganizma çeşitliliğinin yüksek, faydalı mikroorganizmalarından kaynaklı lezzetinin artması, ayrıca tarhana yapımında diğer yörelere nazaran daha yoğun biber kullanımı sayesinde elde etti.

Uşak tarhanasının içeriğinde bulunan buğday unu, tam yağlı yoğurt, kırmızıbiber, soğan, domates ve nanenin ilimizde üretimi tarhanamızın özgünlüğünü korumasına imkan sağlayacaktır" diye konuştu.
 

DİĞER HABERLER