KÜLTÜR - SANAT

Yayın Tarihi: 16.03.2017 Perşembe 13:28:53

Yeni trend çiğ beslenme

Yeni trend çiğ beslenme

Son yıllarda ilgi gören raw food yani (çiğ beslenme) aslında yeni bir trend değil. 1800'lü yıllardaki Doğal Hijyen Hareketi'ne kadar uzanıyor.

Raw food'u; 40/47 dereceden fazla ısıtılmayan/pişirilmeyen yiyecekler olarak tanımlayabiliriz. Bu akım, 47 derecenin üzerinde ısıya maruz kalmış hiçbir gıdayı tüketmemeye dayanıyor. Çiğ yemeğin; bağışıklık sistemini güçlendirdiği, diyabet, kanser gibi hastalıkları önlemeye ve hücre yenilenmesine yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Sebzeler, meyveler, tahıllar, otlar, baklagiller, kuruyemişler, filizlenmiş tohumlar ve deniz bitkilerin öncelikli tüketildiği bu beslenme akımında işlenmiş, kimyasal ürünler asla tüketilmiyor.

Raw food'da fazla kalori hesabı yapmaya da gerek yok; çünkü çiğ olan her şey vücut tarafından tamamen sindiriliyor.
Raw food'da asıl zor olan çiğ beslenmenin lezzetsiz, zor ve sıkıcı olduğu önyargısını kırmak. İşte size bu önyargıyı kırmak için bir kitap önereceğim: 'Elçin Oflaz'la Raw Food Mucizesi'.

BİR YAŞAM BİÇİMİ

Oflaz şöyle diyor: "Çiğ yiyeceklerle beslenerek toksinlerden arınan vücut hücre yenilenmesini hızlandırır. O nedenle raw food beslenme alışkanlığının edinilmesi çok önemli. En azından yiyeceklerin tamamının değilse de, yüzde 60-70'inin çiğ tüketilmesi gerekir." Bu kitabı okuduktan sonra raw food beslenmeye başlar mısınız bilmem ama beslenme şeklinizi gözden geçireceğinize eminim.

Sabah

DİĞER HABERLER