KADIN

Yayın Tarihi: 05.10.2017 Perşembe 06:00:00

Bu besinler anne sütünü artırıyor

Bu besinler anne sütünü artırıyor

Uzmanlar, emzirme sürecinde et, süt, sebze, meyve ve tahılları içeren dengeli bir beslenme programı uygulamanın gerekliliğine dikkat çekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, kadınlar için hayatının en özel dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinin mutlu sonla tamamlanmasının ardından sağlıklı bir insan yetiştirmenin sorumluluğu başladığını kaydederek, "Bunun ilk aşaması da beslenme ihtiyacının karşılanması oluyor.

Konuyla ilgili çevredeki hemen herkesin ayrı bir fikrinin olması da kafaların iyice karışmasına neden olabiliyor.

Ancak bu noktada bilinmesi gereken en önemli unsur, çocuğun sağlıklı beslenebilmesi için öncelikle annenin sağlıklı olması gerektiği. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte alınan kiloların geri verilme isteğiyle emzirme döneminde hızlı kilo vermeyi vaat eden şok diyetler uygulamak ise yapılmaması gerekenler listesinin ilk sıralarında yer alıyor" dedi. Çisem Gündüz, annenin yeterli ve dengeli beslenmesinin kilo kontrolünü sağlayacağına da işaret ederek anne sütünü artıracak beslenme önerileri sıraladı.

A vitamininden zengin gıdalar tüketin

Gündüz, sütün kalitesini yükseltmek ve süt salınımını artırmak için, A vitamininden zengin yumurta, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ve kayısıya beslenme programda yer ayrılması gerektiğini ifade ederek, özellikle havuç ve yeşil yapraklı sebzeler kolay bir atıştırmalık olabildiği için kilo kontrolüne de yardım ettiğini söyledi.

Süt ve yoğurdu ihmal etmeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gündüz, hem hamilelik hem de emzirme sürecinde kaybedilen kalsiyumunun yerine konabilmesi gerektiğini belirterek, "Bunun için, süt, yoğurt, kefir, ayran gibi kalsiyumdan zengin besinleri her gün tüketmeye özen gösterin. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerin süt salınımını da artırıcı özelliği bulunuyor.

Mutlaka günde 3 litre su için

Günlük 3 litre su tüketiminin altına düşmemek gerektiğini kaydeden Gündüz, "Sıvı tüketimini arttırmak için taze veya kuru meyvelerden hoşaf veya kompostolar yapılabilir. Bunun yanında ayran, az şekerli limonatalar da tercih edilebilir. Ancak hiçbir sıvının suyun yerine geçmediğini de bilin" diye konuştu.

Rezene, ısırgan otu çayı tercih edin

Diyet Uzmanı Gündüz, prolaktin ve östrojen hormonlarının özelliğini yükselterek anne sütünün miktarının artmasına yardımcı olan rezene, ısırgan otu ve çemen otu gibi bitkilerinin çayını demleyip günde 2-3 fincan içilmesini önererek, "Ihlamur, melisa, papatya çayları da anne ve bebeği rahatlatarak uyku probleminin azalmasına yardımcı oluyor. Yine de anneler doktorlarına sormadan herhangi bir bitki çayı ya da karışım tüketmemeye dikkat etsinler" dedi.

Kahve ve çaydan uzak durun

Çisem Gündüz, kafeinin hem anne, hem de bebekte huzursuzluk oluşturarak kaliteli bir uyku geçirmesine mani olduğunu söyledi.

DİĞER HABERLER