KADIN

Yayın Tarihi: 05.10.2017 Perşembe 06:00:00

Bu mevsimde gebeler şanslı.... İşte sebebi

Bu mevsimde gebeler şanslı.... İşte sebebi

Op. Dr. Ali Metin Celep, sonbahar aylarında hamileliğini geçiren kadınların mevsim sebzeleri açısından şanslı olduklarını belirtti.

Op. Dr. Ali Metin Celep, "Anne adaylarının özellikle bu dönemde dengeli beslenmeleri, enfeksiyonlara karşı kendilerini korumaları önemlidir" dedi.


Sonbaharın gebe kadınlar için avantajları hakkında bilgi veren Op. Dr. Celep, "Sonbaharda gebelik geçiren kadınlar daha şanslı çünkü bu mevsimlerde meyve ve sebzeleri anne ve bebek için daha çok mineral ve vitamin içerirler. Hem de aşırı sıcağın etkilerinden korunurlar" diye konuştu.

Sonbahar ve kış mevsiminde anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan birinin de beslenme olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Celep, "Bu dönemde lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketmeleri önemlidir. Bu sebzeler içerdikleri bol miktarda demir sayesinde gebenin direncini artırır ve lifler sayesinde barsak hareketlerini arttırarak kabızlığı engeller.

Anne adaylarının mandalina, portakal gibi meyveleri tüketmesi, içerdikleri bol miktarda C vitamini ile gebenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

Op. Dr. Celep, gebe kadınların bu mevsimde dikkat etmeleri gerekenlere ilişkin şunları söyledi: "Gebe kadınlar, haftada en az 1 öğün balık tüketmeliler. Sonbahar ve kış aylarında bolca bulunan taze balık tüketimi içerdiği Omega 3 ve D vitamini ile kemik ve diş sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

DİĞER HABERLER