KADIN

Yayın Tarihi: 11.12.2017 Pazartesi 13:00:00

Bütün kadınları yakından ilgilendiriyor

Bütün kadınları yakından ilgilendiriyor

Menopoz döneminde olumsuz etkilenmemek için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Diyetisyen Seval Komlıca, tüketilmesi gereken besinleri anlattı.

Diyetisyen Seval Komlıca, menopoz döneminin etkilerini azaltmak için beslenme önerilerinde bulundu.

Yaşamımızda fizyolojik değişimlerin meydana geldiği birçok evre vardır. Bunlar kadınlar için ergenlik, üreme dönemi ve menopozdur.

Genel olarak menopoza girme yaşı 45-55 yaş arasıdır. Daha erken dönemde gerçekleşmesine erken menopoz diyebiliriz. Menopoza girme yaşı kalıtsal bir aktarımdır ve gebelik, ergenlik, ilaç kullanımı gibi etkenlerden etkilenmez. Ama erken menopoz durumunun altında yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır.

Östrojen azalınca?

Östrojen hormonunun salgılanmaması ile koruyucu etkisi de ortadan kalkar ve kan yağları değerlerinde değişimler oluşur, dolayısıyla kalp hastalıkları riskinde artış görülür. Aynı zamanda bazal metabolik hız dediğimiz vücut enerjisi de azalınca kilo artışı gerçekleşebilir. Egzersiz yapılmaması ve dengeli beslenilmemesi takdirde vücut kısır bir döngüye girebilir. Bu nedenle menopoz döneminde düzenli egzersiz yapılmalı ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Menopoz döneminin olumsuz etkilerinden korunmak için:

Her gün mutlaka 30 dakika egzersiz yapılmalı

Yeterli miktarda kalsiyum kemik erimesi riski açısından alınmalı (3-4 porsiyon süt ürünü)

Kalp hastalıkları riski yönünden toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterolü düşük bir diyet uygulanmalı

Çiğ sebze, yağlı tohum ve soya gibi besinler kronik hastalıklardan koruyucu oldukları için tüketimlerine önem verilmeli.

Posası yüksek besinler tercih edilmeli

Sigara ve alkol tüketilmemeli

Güneş ışınlarından faydalanmak için günde 20 dakika güneşlenilmeli.

Gıda Gündemi Özel Haber / Hande Pusat

DİĞER HABERLER