KADIN

Yayın Tarihi: 25.10.2017 Çarşamba 13:20:00

Gebelik döneminde bu besinlerden kaçının

Gebelik döneminde bu besinlerden kaçının

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Fügen Sönmez, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için gebelik döneminde beslenme hakkında bilgi verdi.

Hamilelik döneminde beslenme ile ilgili bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Opr. Dr. Fügen Sönmez, “Gebe kadının vücudunda, yeni bir bebeğin oluşması ve büyümesi ile bazı değişiklikler izlenir. Oluşan bu değişikliklerle birlikte gebe kadın hem kendisinin hem de bebeğin gereksinimlerini karşılayabilmek için bu dönemde beslenmesine daha fazla dikkat etmek zorundadır.

Bu nedenle gebe kadın gebeliği süresince; kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamak, vücudundaki besin öğeleri yedeğini dengede tutmak, anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak, emzirmeye hazırlık için sağlanacak sütün enerji ve besin öğelerini karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmelidir” dedi.

Gebelik döneminde beslenme önerileri

Opr. Dr. Fügen Sönmez gebelik döneminde beslenme önerilerini şu şekilde sıraladı:

“Bulantılar için; fazla baharatlı besinlerden kaçınmak, sabah yataktan kalkmadan önce; kraker, sade kızarmış ekmek veya tahıldan yapılan kuru besinleri tüketmek, sade makarna, kraker, patates, pirinç, meyve ve sebze gibi kolay sindirilebilir karbonhidratlar tercih edilmelidir. Kabızlık için ise; sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller gibi posa içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.

DİĞER HABERLER