KADIN

Yayın Tarihi: 19.02.2018 Pazartesi 16:45:00

Kadınlar için önem taşıyor

Kadınlar için önem taşıyor

Menopoz döneminde vücutta nasıl değişiklikler olur, hangi psikolojik sıkıntılar baş gösterir ve bu dönemde beslenme düzenimizde hangi değişiklikleri yapmalıyız?

Menopoz döneminde sağlıklı beslenme planı uygulamak yaşam kalitesini yükseltir ayrıca oluşabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.

- Menopoz dönemine girmiş kadınların demir gereksinmesi periyodların ortadan kalkması nedeniyle azalır. Bu nedenle demirden zengin besinlerin tüketiminin de bir miktar azaltılması uygundur. Kırmızı et tüketiminin haftada 1- 2 ile sınırlandırılması gerekir.

- Sıvı tüketimine her yaşta olduğu gibi menopoz döneminde de özen gösterilmelidir. Yaşa bağlı azalan susama duygusuna aldanmadan günde 8–15 su bardağı su tüketmeye devam edilmelidir.

- Taze sebze ve meyvelerin bol ve dengeli tüketilmesi vücut su oranını arttırdığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir.

- Ateş basmaları ve gece terlemeleri menopoz döneminin en sık şikâyet edilen sıkıntılarındandır. Doğal lif oranı yüksek ve taze sebzeler tüketmek, taze mevsim meyvesi yemek, ateş basması ve gece terlemesi sıkıntılarını geride bırakmanıza yardımcı olur ayrıca posa tüketiminizi destekleyerek sizi kabızlıktan korur.

- Menopozun doğası gereği kilo kazanımı kaçınılmazdır. Bel çevresindeki yağlanma problemi kilo almayı kolaylaştırır. Bu dönemdeki kadınların, kalp ve kemik sağlığını korumaları için beden kitle indekslerini (vücut ağırlığının kg cinsinden, boyun metre cinsinden, karesine bölünmesiyle elde edile rakam değer) 23-24 kg/m2 arasında tutulması gerekir.

- Menopozda doğal olarak artan sağlık risklerini yanlış yaşam tarzıyla artırmamaya özen göstermek önemlidir. Bu dönemde kilo yönetimi konusunda bir diyetisyenden yardım almak kesinlikle gereklidir. Diyetisyenin yapacağı değerlendirmelerle sadece kilo kontrolü sağlanmaz, aynı zamanda beslenmeye bağlı risk faktörleri sağlıklı beslenme tüyolarıyla elimine edilebilir.

- Menopoz döneminde yapılan hormon tedavileri de vücutta fazla su tutulmasına ve kilo almaya neden olabilir. Vücutta fazla su tutulmasını engellemek ve hipertansiyondan korunmak için yapılması gereken günlük tuz tüketiminin takip edilmesidir.

DİĞER HABERLER