KADIN

Yayın Tarihi: 19.04.2018 Perşembe 16:45:00

Saçlarınız kuruyor ve dökülüyorsa dikkat

Saçlarınız kuruyor ve dökülüyorsa dikkat

Saçınıza, yıkamadan önce argan yağı, zeytinyağı, vitamin ve çeşitli bitki özlerinden oluşan saç maskeleri ile masaj yapabilirsiniz.

Argan-zeytinyağı karışımını saçta 30 dakika kadar bekletmek, nemini kazanmasına yardımcı oluyor.

Kış aylarının geride kaldığı bu günlerde, doğayla birlikte bizlerde de yenilenme isteği başlıyor. Özellikle kış boyunca kapalı alanlarda geçirilen uzun saatlerde havasız kalan cildimiz ve saçlarımız için şimdi yenilenmenin tam zamanı. Yaza sağlıklı ve güzel olarak girebilmek içinse bugünlerde alınan önlemler altın değerinde. Uzmanlar, yaza sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir ciltle girebilmek için önerilerde bulundu.

BAHARDA DAHA FAZLA DÖKÜLME OLUYOR

Mevsim geçişlerinde, güneşin etkisini göstermeye başlaması ve vücut ritmimizin değişimi ile saçlarda da bir hareketlenme başlıyor. Saçlarımızın, doğal yaşam döngüsüne bağlı olarak günde ortalama 100 tel dökülmesi normaldir. Ancak mevsim geçişlerinde, özellikle bahar aylarında bu dökülme oranı artıyor.

Saç dökülmesinin; demir eksikliği, beslenme bozukluğu, protein alımının yetersizliği, vitamin eksikliği, hormonal nedenler, aşırı stres ve metabolik düzensizlikler gibi birçok nedeni olabiliyor.

Saçların aşırı ve uzun süreli dökülmesi durumlarında dermatoloji uzmanları tarafından, çeşitli laboratuvar tetkikleri yapılarak altta yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor. Eğer altta yatan sistemik bir hastalık veya eksiklik yok ise, kış mevsimi sonrasında saçımız ve derimizde gözlenen sorunları giderebilmek için yapabileceklerimiz şunlardır:

BIRAKIN KENDİ KENDİNE KURUSUN

Saçları her gün sıcak suyla yıkamak, her yıkayışta iki defadan fazla şampuanlamak ve sıcak hava üreten fön makinaları ile kurutmak; saçtaki nem oranını azaltıyor. Bu tür uygulamalar, saçların beslenmesi için gerekli olan saçlı deri içerisindeki yağ bezlerinde üretilen koruyucu yağ tabakasının aşınmasına ve yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle, havaların ısınmaya başladığı günlerde saçlarınızı her gün şampuanlamayın ve kendi kendine kurumasını sağlayın.

Saçın; yağlı ve kuru olma özelliğine uygun üretilmiş, pH değeri 5.5 civarında olan ve sülfat içermeyen şampuanlar ile haftada iki-üç kez yıkanması önemlidir. Ayrıca kuruyan saçlarınız için yıkama öncesinde argan yağı, zeytinyağı, vitamin ve çeşitli bitki özlerinden oluşan saç maskeleri ile saçlı deriye masaj yapabilirsiniz. Bu karışımı 30 dakika kadar bekletmek, saçın nemini kazanmasına yardımcı oluyor.

DİĞER HABERLER