KİŞİSEL BAKIM

Yayın Tarihi: 06.09.2016 Salı 13:51:26

Kürdan yerine bunu kullanın!

Kürdan yerine bunu kullanın!

Uzmanlar, bayramdaki beslenme alışkanlıklarımızın diş sağlığını tehdit edebileceğini belirtirken, neler yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Diş hekimi A. Doğan Bircan, dişlerimizi beslenme sırasında ve sonrasında nasıl koruyabileceğimizi ve ağız sağlığımız için neler yapmamız gerektiği konuları hakkında bilgiler verdi.

Diş hekimi A.Doğan Bircan, "Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde hastalarımızı beslenme ve beslenme sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili uyarmak gerekir. Bayramda tüketilen etin diş aralarına gömülmesi sonucu kürdanla temizlemeye çalışırız. Ancak et parçasının ya da farklı yiyeceklerin diş aralarına girdiği durumlarda kürdan kullanılmamalıdır. Bu tarz durumlarda daha çok diş ipi tercih edilmelidir. Diş ipiyle ileri-geri ya da aşağı-yukarı hareketlerle artık malzemenin çıkarılması daha uygundur" dedi.

Kurban Bayramı sonrasında genelde diş rahatsızlıklarında artış gözlendiği bilgisini veren Diş hekimi Bircan, "Bayramda yoğun et tüketimiyle farklı diş sorunlarından dolayı diş rahatsızlığı ortaya çıkabiliyor. Bundan dolayı da mutlaka tedavi için özellikle diş eti hastalığı ile uğraşan bir hekime başvurulmalıdır. Diş rahatsızlığı sonrası hekime başvurulmaması durumunda sağlık sorunlarının artabilir. Önlem alınmadığı durumlarda gıda gömülmesi oluşabilir. Bu durum daha ilerleyerek dişin kök ucuna kadar olan bölgedeki kemiği eritebiliyor. Daha sonra dişin sallanmasına ve dökülmesine yol açabilir.” diyor.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER