MAKALE

Yayın Tarihi: 13.12.2017 Çarşamba 18:10:00

Ayda bir tavuk yiyin ama sağlıklısını yiyin!

Muharrem Doğan

Ayda bir tavuk yiyin ama sağlıklısını yiyin!

Organik beslenme bir bilinç meselesi.  Konu tavuk olunca kafaların çok karışık olduğunu görebiliyorsunuz. Organik tavuklar konvansiyonel tavuklardan farklı özel bir ırktır ve en büyük özellikleri yavaş büyümeleri.

Konvansiyonel tavuklar ortalamada 40-44 günde kesime giderken yavaş büyüyen organik tavuklar, minimum 81, ortalama 90 günde kesime gidiyor. Organik tavuklar fiziksel özellik olarak konvansiyonel tavuklardan çok farklıdır. En belirgin fark; kemiklerinin sert oluşudur. Ayrıca sürekli dolaştıkları için de etleri normal tavuklara göre biraz daha geç pişmektedir. Organik tavuklar, kesinlikle hormon, antibiyotik, pestisit ve ağır metal gibi kimyasallar içermez.GDO’suz, hormonsuz, zirai gübre kullanmaksızın, ilaçsız ve her şeyden önemlisi katkı maddesiz üretim yapmak ve söz konusu ürüne lezzet katmak uzmanlık gerektirir. Bu alandaki uzmanlık Ar-Ge süreçlerine yansıyor sağlıklı ve lezzetli organik ürünler üretiliyor.

Doğal ürünler, köy ürünleri kafaları karıştırmak için ortaya atılan kavramlardır ve organik ürünlere alternatif olamazlar. Organik ürünleri diğer konvansiyonel ve doğal adı altında üretilen ürünlerden farklılaştıran en temel konu toplum sağlığını koruyan Ar-Ge süreçleri, hayvan refahını ön planda tutan üretim anlayışı ve denetlemedir. Doğal adı altında ya da “köy” ana temasıyla satılan ürünler, sağlıklı bir ortamda üretildiği varsayılarak satın alınıyor. Köyde gezen tavuğun ne yediğini, hangi suyu içtiğini, topraktaki pestisit oranının ne düzeyde olduğunu biliyor musunuz? Hayır, ama sağlıklı olduğunu varsayarak alıyorsu nuz. Organik ürünlerde varsayıma yer yoktur ve temel olan denetlemedir. Organik tavuklar GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) içermeyen, tamamen organik ve az miktarda doğal yemlerle besleniyor. Doğal yemler de aynı şekilde GDO ve kalıntı analizlerinden geçiriliyor.

Organik gıda üretilecek tarlanın organik sertifikası alması için en az 2 yıl hiç bir tarım ilacı ve kimyasal maddeye maruz bırakılmamış olması gerekiyor. 2 yılın sonunda yapılacak toprak analizleri ile teyit alınmaktadır. Organik beslenme, tarım ilacı kalıntıları, hava ve su kirliliği gibi çevresel toksinlerle karşılaşmamızı önemli ölçüde engellemiş oluyor. Organik tarım yönetme liğinde ilaçlama yasak olduğundan yüzlerce dönüm arazideki yabani otlar köylerden yardım alınarak elle sökülüyor. Organik ürünlerin bu kriterleri göz önünde bulundurarak diğer üretim şekillerinden ayrı tutulması gerekiyor.

Organik ürünler üzerinde yaratılan kavram karmaşasını azaltılırsa önemli bir soru ortadan kaldırılır, daha hızlı yol alınabilir. Bu da toplumun bilinçlenmesinden geçiyor. Bunun için çocuklara odaklanmak gerekir. Bugün artan kanser vakalarının, çocuk gelişim problemlerinin temelinde sağlıksız beslenme yatıyor. GDO gibi ciddi bir tehditle karşı karşıyayız ve bu bilinmezin verdiği zararı yıllar içinde göreceğiz. Ne kadar anne-babaya ulaşılırsa çocuk damak tadına uygun organik ürünler sunulabilirse, o kadar amaca ulaşmış olunur. Salam, sucuk, sosis gibi organik şarküteri ürünleri yapılmasının organik makarna üretilmesinin arkasındaki asıl neden bu. Geç olmadan sağlıklı beslenelim ki, sağlıklı nesiller gelişsin.

Altının çizilmesi gereken bir gerçek var:

Tüketim artıkça üretim artacak rakipler çoğalacak ve fiyatlar düşecek. Ancak o zaman gelene kadar ayda 1 tavuk yiyin ve en sağlıklısını yiyin. Anneannelerinize sorun eskiden eve ayda bir tavuk girerdi ve bayram havası eserdi. Eve giren tavuğun eti yenir, suyuna çorba ve pilav yapmayı da ihmal etmezdik.

En büyük tehdit

Endüstrileşmenin getirdiği hızlı üretimin yarattığı sağlıksız beslenme anlayışı. Buna dur demek, az yiyip sağlıklısını seçmek, ürünü ve üreticisini araştırıp tüketmek bizim elimizde.

YAZARIN SON 5 MAKALESİ