MAKALE

Yayın Tarihi: 20.12.2012 Perşembe 20:37:53

Beslenme Trendlerine Özet Bakış ve Gıda Terörü

Yusuf ÇUKUR

Beslenme Trendlerine Özet Bakış ve Gıda Terörü
2013 yılına girerken öncelikle tüm insanlık açısından neşeli, huzurlu, sağlıklı ve kiyifli bir yıl olmasını dilerim.

Birbiri ile pradoks iki konuya genel manada değinmeliyiz düşüncesindeyim. Şöyleki,

Yaşam tarzımızda teknolojik gelişmelerin artması ve süreçlerin kısalarak hızlanması nedeni ile değişiklikler olmaya başladı. Eşlerin her ikisinin de çalıştığı durumlarda beslenme alışkanlıkları hazır tüketim ürünlerine dondurulmuş ürünlere doğru kaymakta. Dondurulmuş ürünlerin tüketiminde ürünlerde tazelik unsuru ve nefaseti elde etmek yeterince mümkün olmamakla birlikte geleneksel ürünlerin yapılışını bilmeyen ve/veya vakti olmayanlar için büyük kolaylık sağlamakta.

Bunun yanında gelişen diğer sektör çalışan kesime ev yapımı yemeklerin ulaştırılması ve aynı hizmetin eşdeğer seviyede verilmesi. Ancak bu hizmetin ulaştırılmasında da maalesef gıda terörü karşımıza çıkmakta. Her ne kadar kontroller artırılsa, insanlar bilinçlense de hedeflenen seviyeye ulaşmak adına zaman gerekmekte.

Bu gelişmelerin yanında doğal ve oraganik gıdaya yönelim de beslenme trendlerinin içersinde yer alan diğer alanlar. İnsanlar katkısız olması açısından artık yoğurdu, ekmeği, meyve suyunu ve benzer gıdaları evlerinde yapmaya çalışmakta. Teknolojik olarak ta bu süreci destekleyen veya bu süreçle birlikte ortaya çıkan ve çıkmaya devam edecek ürünleri görmekteyiz. Hatta şekerleme tarzı ürünler de dahi çocuklar için oyuncalar geliştirilmekte.

Teknolojiye sağlıklı, katkısız ve doğal ulaşabilenler ve yaşayabilenler olmak dileği ile iyi seneler dilerim.