MAKALE

Yayın Tarihi: 24.02.2013 Pazar 23:24:55

Domuz ve Eti İle İlgili Ne Biliyoruz?

Yusuf ÇUKUR

Domuz ve Eti İle İlgili Ne Biliyoruz?

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen ve tartışmalara neden olan Domuz (Hınzır) ve eti ile ilgili ne biliyoruz? Tüketici tercihine saygılı olmakla birlikte % 99 u Müslüman olan bir ülkede hassasiyetlerimiz noktasında neden bu kadar insafsızlık. İnsanı insan eden vicdanları nerede?

Domuz yaratılışı gereği her türlü şeyi yiyebilen hatta aç kalması durumunda kendi pisliği, ölmüş domuzu ve kendi yavrusunu öldürerek yiyen ve bu nedenle beslenme maliyeti neredeyse bulunmayan, yılda 3 kez yavrulayıp her yavrulamada 8-9 yavru veren ve gelişimini yaklaşık 6 ayda tamamlayan bir canlı. Bu nedenle de her şeyi para olarak görmeye başlayan canlılar için iyi bir gelir kaynağı.

Domuz eti rengi açık, sakız gibi elastik ve çok yağlı bir ettir.

Dinen haram kılınan hınzır ve ürünlerinin sağlık açısından zararları biliniyor mu?

*İçinde bulunan fazla miktarda büyüme hormonundan dolayı insan vücudu fazla kilo almakta ve daha sonra şekil bozuklukları meydana gelmektedir.

*“Trişin” adı verilen parazit insan bünyesine girerek kalp kaslarına gitmekte ve ölümcül olabilmektedir. İlaveten çiğneme, konuşma ve yutma kaslarında felçlere neden olur. Aynı zamanda damarlarında tıkanıklık, menenjit ve beyin iltihaplarına neden olur.

*İçerdiği aşırı miktardaki yağdan dolayı damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp krizlerine neden olur.

*Domuz yağında bulunan “sutoksin” adı verilen maddenin dışarı atılabilmesi için lenf bezlerinin aşırı çalışması gerekir. Bu durum ise özellikle çocuklarda lenf bezlerinin şişmesi ve iltihaplanmasına neden olur. Boğazın şişmiş haldeki görüntüsü adeta bir domuzu andırmaktadır. Bu sebeple, bu hastalığa domuz hastalığı yada skrofuloz adı verilir.

*İçerdiği kükürtten dolayı eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak eklem yumuşar. Vücut ağırlığına dayanamaz. Eklemlerde bozulmalar meydana gelir.

*Domuz eti yiyenlerde el ve ayaklar yağ depolar. Kişi tembel hale gelir.

*Fazla miktardaki büyüme hormonundan dolayı doku şişlikleri ve iltihaplanmalar meydana gelir. Bu da burun, çene, el ve ayakların büyümesine ve şekil bozukluklarına neden olur.

*Büyüme hormonu aynı zamanda kansere davetiye çıkarır. Çünkü, bilimsel bir veri, belli bir yaştan sonra erkek domuzların kansere yakalandıklarını ifade etmektedir.

*Domuz etinde bulunan “histamin” ve “imtidazol” isimli maddeler deride dermatit, kaşıntı ve nörodermatite neden olmaktadır.

*Aynı maddeler aynı zamanda kan çıbanı, apandisit, toplardamar hastalıkları ve safra yolları hastalıklarını tetikler.

*Yapılan araştırmalar domuz eti tüketimi ile karaciğer iltihaplanması arasında doğru orantı tespit edilmiştir.


Hem manen hem de maddeten bu kadar zararlı olan bir ürünü bize ceplerine 3-5 kuruş daha fazla girecek diye yedirmek kimin hakkı ?