MAKALE

Yayın Tarihi: 04.12.2017 Pazartesi 10:15:00

Fonksiyonel gıda mı yoksa fonksiyonel beslenme mi önemli?

Yusuf ÇUKUR

Fonksiyonel gıda mı yoksa fonksiyonel beslenme mi önemli?

Beslenme ve sağlık arasındaki ilişki günümüzde gelişen teknoloji, klinik çalışmalar, müşteri beklentileri. Sağlık harcamalarının ekonomiye etkileri yanında eğitim ile birlikte zihinlerde daha net ve somut hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak son zamanlarda artan şekilde ‘Fonksiyonel Gıda ya da Bileşen’ ifadeleri her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Peki, nedir fonksiyonel gıda? Beslenme ihtiyacımızın yanında insan vücut işleyişine olumlu yönde katkı sağlayan, daha sağlıklı yaşamamıza yardım eden, hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olan gıda ve bileşenler olarak tanımlanabilir.Fonksiyonel gıdalar işlem görmeden direkt veya temel gıda işlemleri yanında temel tüketim maddeleri içerisine katılarak da bizlere sunulabilmektedir. Sağlığın korunmasında örnek faydalar olarak kalp ve damar hastalıkları, kolesterol, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar sayılabilir. Yine bunun yanında enerji verme, kilo kaybı, zekânın etkinliğinin artırılması, kemik sağlığı, anti aging, soğuk algınlığı, hamile bayanlar için ve eklem ağrıları gibi çok çeşitli ürünler geliştirilmekte ve piyasaya sunulmaktadır.

Hastalıklara karşı bir nevi koruyucu hekimlik yapan bu gıdalar ve/veya gıda bileşenleri içerdikleri etken maddeleri ile çok farklı görevleri Allah cc Hazretlerinin verdiği emirle bilinçsiz yerine getirmektedir. Hastalıklara karşı koruyuculukta Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, karatoneidler, isoflavonlar, sulforofan (Sülforafan kansere karşı koruyucu iki bitkisel besin bileşenini içerir. Araştırmalar bu bileşenlerin özellikle tümör büyümesini ve yayılmasını engellediğini, vücudu toksinlerden arındıran enzimlerin etkinliğini artırdığını göstermiştir), polifenoller ve lifler temel vazifeyi yapmaktadır. Özellikle son yıllarda hızlı yaşam alışkanlıklarına bağlı dengesiz ve sağlıksız beslenme fonksiyonel ürün talebini artırmıştır. 2000 yılında 28 Milyar $ olan Pazar büyüklüğü 2012 yılında 100 Milyar $ seviyelerine ulaşmıştır.İnsanlar önce para kazanmak için sağlığını harcar, sonra yitirdiği sağlığını geri kazanmak için parasını harcar sözünü, burada beslenme, sağlık ve fonksiyonel gıda olarak da ilişkilendirsek yerinde olur düşüncesindeyim. BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2014 yılı raporunda dünyada her 9 kişiden 1’inin aç olduğunu duyurdu. FAO’ya göre 805 milyon kişi kronik olarak açlığın pençesinde. Dünyanın bir bölgesinde çılgınca gıda tüketimine bağlı obezite ve zayıflamak için ilaç ve fonksiyonel gıdalar kullanılırken diğer taraftan sadece YETERLİ BESLENEBİLMEK için arayış içerisinde olan Dünya içinde başka bir Dünya. İleriki zamanlarda Fonksiyonel Gıdadan ziyade Fonksiyonel ve Sağlıklı Beslenme üzerine çalışmalar yapmamız daha doğru olacaktır. Fonksiyonel ve Sağlıklı Beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirebilmek için aşağıdaki reçete insanlığa ilaç olur inşallah….

Midenin üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de boş bırakıp, nefes almaya ayırmalıdır.

(Hz. Muhammed s.a.s)