Sol Reklam Banner
MAKALE
Yusuf ÇUKUR

Gıda Üretiminde Hileler Üzerine İnovasyon

11.10.2012 Perşembe 21:10:48

Yusuf ÇUKUR

Selamlar,

Açıkcası artık dışarıdan ne yiyeceğimizi ne alacağımızı şaşırmış durumdayız. Vicdan, İzan, İnsaf dışı varlıklara dönüşmüş ve gözünü para bürümüş üreticiler yüzünden sağlığımız tehdit edilmekte. Akıllara zarar taklit, tağşiş, hileler uygulanmakta. Keşke insanlar bu düşünce enerjilerini dünyanın yeterli besin bulamayan insanlarına, çocuklarına nasıl yeterli besin üretebilir, verimliliği artırabiliriz diye düşünseler, düşünsek.

Bala glikoz, zeytinyağına susam, süte su, yoğurda jelatin, pst, baharata ve meyveli dondurmaya boya, sertleşmiş etlere papain enzimi, kakao yerine keçiboynuzu vb. bütün vicdansızlıkları yapan 'Ben bugün siftah yaptım yan komşum henüz siftah yapmadı oradan alın'' diyen bir ecdadın torunu olamaz.

Tabiki bunlar sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde yapılan usulsüzlükler. Sahte yumurta ve sahte etten sonra ne diyelim.

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
YORUM YAPYorumunuzda küfür, rencide edici, reklam içeren, yönlendirici yazılar yazmayınız. Aksi taktirde yorumunuz onaylanmayabilir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
FACEBOK YORUM

2 ayda bir yayınlanan gastronomi ve horeca dergisi Food Time, dolu dolu içeriği ile yine sizlerle.. Dergimizi Migros, Carrefour, kitap evleri ve bayilerden alabilir, önceki sayılarımıza dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GIDA GÜNDEMİ MAĞAZALARI
HAFTALIK e-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN SEKTÖRDEN BİHABER OLMAYINKayıtlı Abone Sayısı 23.157
Adınız: Soyadınız: Mesleğiniz: Cinsiyet: KadınErkek Mail Adresiniz:
GIDA GÜNDEMİ İNTERNET VE AJANS HİZMETLERİ - Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2017 Haber, makale ve diğer içerikler aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. T: 0212 642 44 32     |     F: 0212 642 44 38