MAKALE

Yayın Tarihi: 10.04.2013 Çarşamba 01:42:35

Jelatin Nedir? Üretimi ve Helalliği

Yusuf ÇUKUR

Jelatin Nedir? Üretimi ve Helalliği
Jelatin hayvanların bağ dokularında bulunan kollojenin işlenmesi ile elde edilen hayvansal kaynaklı bir proteindir. Gıda sanayinde E441 kodu ile kullanımına onay verilmiştir. Fonksiyonel özellikleri itibarı ile günümüzde gıda, fotoğrafçılık, tıbbi uygulamalar ve daha birçok noktada uygulama alanı bulmuştur.

Özellikle gıda ve ilaç olarak kullanımda karşımıza önemli bir problem olarak çıkmaktadır. Jelatin elde edildiği kaynaklar sığır kaynaklı olabileceği gibi domuz kaynaklı da olabilmektedir. Sığır kaynaklı olsa bile bir de helal kesim devreye girmektedir ki helal haram hassasiyeti noktasında tüketimine en çok dikkat etmemiz gereken katkı maddeleri içersinde yer almaktadır.

Türkiye de bu alanda son 5-6 yılda kurulan ve izlenebilirliği bulunan 2 fabrikamız ile Türkiye ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak hammadde yetersizliği nedeni ile arz edilen miktar şu aşamada talebi karşılayamamakta ve ithalat problemini ortaya çıkarmaktadır.

İthalat genellikle helal sertifikaları bulunan ülkelerden karşılanmaya çalışılmaktadır.

Bunun yanında özellikle yoğurt ve benzeri ürünlerde sırf daha fazla para kazanma uğruna yapılan hilelere malzeme olmaktadır. 05.05.2013 te Tarım Bakanlığının yaptığı denetimlerde bu korkunç gerçek 3 üründe yine kendini göstermiştir.

Şekerlemeden pastalara, meyve suyundan ilaçlara kadar pek çok gıda, gıda takviyesi ve ilaç olarak tarafımıza sunulan ürünlerin içersinde yer alan Jelatin kökeni ne ? Helal sertifikası var mı?

Bu noktada biz tüketicilere düşen en büyük sorumluluk ve görev helal sığır jelatininden üretilmiş ürünleri kullanmak, talep etmek ve yerel üreticileri desteklemek olmalıdır.

Konu ile ilgili program videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz...

Jelatin Nedir? Sektördeki ve Hayatımızdaki Yeri