Sol Reklam Banner
MAKALE
Yusuf ÇUKUR

Jelatin Nedir? Üretimi ve Helalliği

10.04.2013 Çarşamba 01:42:35

Yusuf ÇUKUR

Jelatin hayvanların bağ dokularında bulunan kollojenin işlenmesi ile elde edilen hayvansal kaynaklı bir proteindir. Gıda sanayinde E441 kodu ile kullanımına onay verilmiştir. Fonksiyonel özellikleri itibarı ile günümüzde gıda, fotoğrafçılık, tıbbi uygulamalar ve daha birçok noktada uygulama alanı bulmuştur.

Özellikle gıda ve ilaç olarak kullanımda karşımıza önemli bir problem olarak çıkmaktadır. Jelatin elde edildiği kaynaklar sığır kaynaklı olabileceği gibi domuz kaynaklı da olabilmektedir. Sığır kaynaklı olsa bile bir de helal kesim devreye girmektedir ki helal haram hassasiyeti noktasında tüketimine en çok dikkat etmemiz gereken katkı maddeleri içersinde yer almaktadır.

Türkiye de bu alanda son 5-6 yılda kurulan ve izlenebilirliği bulunan 2 fabrikamız ile Türkiye ihtiyacı karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak hammadde yetersizliği nedeni ile arz edilen miktar şu aşamada talebi karşılayamamakta ve ithalat problemini ortaya çıkarmaktadır.

İthalat genellikle helal sertifikaları bulunan ülkelerden karşılanmaya çalışılmaktadır.

Bunun yanında özellikle yoğurt ve benzeri ürünlerde sırf daha fazla para kazanma uğruna yapılan hilelere malzeme olmaktadır. 05.05.2013 te Tarım Bakanlığının yaptığı denetimlerde bu korkunç gerçek 3 üründe yine kendini göstermiştir.

Şekerlemeden pastalara, meyve suyundan ilaçlara kadar pek çok gıda, gıda takviyesi ve ilaç olarak tarafımıza sunulan ürünlerin içersinde yer alan Jelatin kökeni ne ? Helal sertifikası var mı?

Bu noktada biz tüketicilere düşen en büyük sorumluluk ve görev helal sığır jelatininden üretilmiş ürünleri kullanmak, talep etmek ve yerel üreticileri desteklemek olmalıdır.

Konu ile ilgili program videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz...

Jelatin Nedir? Sektördeki ve Hayatımızdaki Yeri

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
YORUM YAPYorumunuzda küfür, rencide edici, reklam içeren, yönlendirici yazılar yazmayınız. Aksi taktirde yorumunuz onaylanmayabilir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
FACEBOK YORUM

2 ayda bir yayınlanan gastronomi ve horeca dergisi Food Time, dolu dolu içeriği ile yine sizlerle.. Dergimizi Migros, Carrefour, kitap evleri ve bayilerden alabilir, önceki sayılarımıza dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GIDA GÜNDEMİ MAĞAZALARI
HAFTALIK e-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN SEKTÖRDEN BİHABER OLMAYINKayıtlı Abone Sayısı 23.157
Adınız: Soyadınız: Mesleğiniz: Cinsiyet: KadınErkek Mail Adresiniz:
GIDA GÜNDEMİ İNTERNET VE AJANS HİZMETLERİ - Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2017 Haber, makale ve diğer içerikler aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. T: 0212 642 44 32     |     F: 0212 642 44 38