MAKALE

Yayın Tarihi: 05.12.2017 Salı 14:00:00

Light ürünlerin yarar ve zararları

Sabiha ATAÇ ASAN

Light ürünlerin yarar ve zararları

Light ürünler başlangıçta diyabetliler için hazırlanmış ürünlerdi. İçinde şeker yerine geçebilecek, kalorisi olmayan veya çok çok düşük olan tatlandırıcılar; yağ yerine yağa benzeyen yine kalorisi azaltılmış maddelerle hazırlanan tatlılar ve çikolatalar hem light yani düşük kalorili hem de diyabetlilere uygun olarak çıkmıştı.

Son yıllarda artan kronik bir sağlık problemi olan obezitenin çözümüne yönelik, aktif yaşam tarzının yanı sıra, alınan enerjinin tüketilen besinler ile kontrolü önem kazanmıştır. Bu ihtiyaçtan dolayı, son yıllarda, yağsız veya yağı azaltılmış ürünlerin üretimi ve tüketimi ön plana çıkmıştır. Light ne demektir? Öncelikle bu tanımı açıklamakta yarar vardır. Light; kalorisi düşük, yani bir yiyeceğin içindeki şekeri veya yağı azaltılmış anlamına gelir. Diyabetik demek, içinde şeker yok demektir. Diyabetik ürünlerin içinde şeker yerine tatlandırıcılar (doğal veya yapay) eklenmiş olabilir. Diyabetik ile light aynı anlama gelmez. Bunların hepsine, yani şekersiz, az şekerli, tatlandırıcılı, az yağlı veya yağsız ürünlere diyet ürün denilebilir...Light ürünler başlangıçta diyabetliler için hazırlanmış ürünlerdi. İçinde şeker yerine geçebilecek, kalorisi olmayan veya çok çok düşük olan tatlandırıcılar; yağ yerine yağa benzeyen yine kalorisi azaltılmış maddelerle hazırlanan tatlılar ve çikolatalar hem light yani düşük kalorili hem de diyabetlilere uygun olarak çıkmıştı. Normal bir muhallebinin içine şeker yerine tatlandırıcılar konunca diyabetik tatlı oluyordu. Sadece diyabete göre değil, diyete ihtiyacı olanlara göre yemeklerin, tatlıların, bisküvilerin, çikolataların kalorisini azaltalım deyince light ürünler ortaya çıktı. Tabii firmalar bunların yüzlerce çeşidini yaptılar. Eskiden sadece sunta diye bilinen kuru, yağsız birkaç bisküvi varken şimdi raflarda renk renk, çeşit çeşit ürün vardır.LIGHT SÜT VE ÜRÜNLERİ TERCİH EDİLMELİ Mİ?

Süt tüketiminin bu kadar düşük olduğu ve kemik hastalıklarının bu kadar sık görüldüğü ülkemizde süte ve süt ürünlerine o kadar çok ihtiyacımız var ki! Fındıktan, yeşilliklerden gelen bitkisel kalsiyumun da süt ürünleri kadar yeterli olmadığını bilmek de yarar var. Aynı zamanda kalsiyumun yağ yakımında yardımcı olduğuna dair çalışmalar da bilinmektedir. Yani kilo kontrolünde süt, yoğurt ve ayran çok ama çok değerlidir. Peki normal yağlı mı yağsız süt ve ürünleri mi tercih etmeli? Aktif yaşam tarzına sahip olmak mümkün değil ise oturarak çalışıyor ve yaşıyorsanız, kilo probleminiz var ise spor yapmıyorsanız, ailenizde veya sizde kolesterol yüksekliği, tansiyon, şeker ve kalp hastalığı var ise, ya da risk grubunda iseniz yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, ayran, peynir tüketebilirsiniz. Fakat bu yine de kişisel tercih ve miktarlara bağlı seçilebilir. Sütünüze sahip çıkın! Çocukluk

LIGHT SÜT VE ÜRÜNLERİ TERCİH EDİLMELİ Mİ?

Süt tüketiminin bu kadar düşük olduğu ve kemik hastalıklarının bu kadar sık görüldüğü ülkemizde süte ve süt ürünlerine o kadar çok ihtiyacımız var ki! Fındıktan, yeşilliklerden gelen bitkisel kalsiyumun da süt ürünleri kadar yeterli olmadığını bilmek de yarar var. Aynı zamanda kalsiyumun yağ yakımında yardımcı olduğuna dair çalışmalar da bilinmektedir. Yani kilo kontrolünde süt, yoğurt ve ayran çok ama çok değerlidir. Peki normal yağlı mı yağsız süt ve ürünleri mi tercih etmeli? Aktif yaşam tarzına sahip olmak mümkün değil ise oturarak çalışıyor ve yaşıyorsanız, kilo probleminiz var ise spor yapmıyorsanız, ailenizde veya sizde kolesterol yüksekliği, tansiyon, şeker ve kalp hastalığı var ise, ya da risk grubunda iseniz yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, ayran, peynir tüketebilirsiniz. Fakat bu yine de kişisel tercih ve miktarlara bağlı seçilebilir. Sütünüze sahip çıkın! Çocukluk döneminden itibaren yaşlılık dönemine kadar her gün süt, yoğurt tüketimini sağlamakta yarar var...

DİYET ÜRÜNLERİN KULLANIMINDA ZARAR VAR MIDIR?

Bu sorunun cevabı size bağlı. Danışanlarımdan gözlemlediğim light, şekersiz, yağsız veya kalorisi düşük yazınca ‘sınırsız’ yenilebildiğine dair hatalı yaklaşımlar söz konusu. Sınırsız yediğiniz her şey size zarar verebilir. Bu nedenle şunu bilin ki light veya düşük kalorili olan yiyecekler sadece, yaklaşık 1 tanesi yerine 2 tane yiyebilirsin demektir. Yani paket paket değildir. Biraz daha fazla yemek veya diyetinize çeşit katmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Miktarı kontrol ettiğiniz sürece diyet ürünler size alternatif sağlama konusunda yarar sağlayabilir. Hazır ürünlerin içindeki katkı maddeleri kafanıza takılıyorsa, biraz daha bilgi sahibi olun. Etikette veya pakette ne yazdığını iyice okuyun ve diyetisyeninizden bu konuda destek isteyin.

Bazı ürünlerin içeriği örneğin tam çavdar unu, su, tuz kadar basit. Bazılarının etiketlerini oku oku bitmiyor. Güvenilir firmalardan ve içeriğini bildiğiniz ürünler alın. Ya da evde kendi tatlandırıcını ve ununuz ile yağsız veya az yağlı kurabiyenizi, kekinizi hazırlayarak kalorisini küçültmeniz de mümkün tabi ki paketlenmiş ürünlerin hepsini evde hazırlamak çok mümkün olmayabiliyor.

Hatta yaşadığımız bu yoğun dönemde, herkes evde yemeğini bile bazen zor pişiriyor. Bu durumlarda, yoğun çalışanlar için, bu ürünlerden hepsi değil ama bazıları yardımcı olabiliyor. Aç kalmak yerine sağlıklı, paketlenmiş, hijyenik bir ürün ile dengeli atıştırmak konusunda daha sağlıklı bir çözüm bulunmuş olacaktır. Tabii ki bu ürünlerin hayatımızda yeri olabilir fakat uygun miktarlarda ve yardım almak adına. Bugün, piyasada çok çeşitli yağı azaltılmış ürünleri bulmak mümkündür. Üzerindeki etiket bilgilerinin doğruluğundan emin olduğunuz ürünleri kullanmanız, sizin yararınıza olacaktır. Unutmayalım ki, her yiyeceğin az veya çok kalorisi vardır. Özellikle un ile yapılmış mamullerin kalorisiz olması mümkün değildir. 1 dilim kepekli ekmek ile 1 dilim beyaz ekmeğin kalorisi birbirine çok yakındır.

Beslenme uzmanınız bu konuda size yardımcı olacaktır.