Sol Reklam Banner
MAKALE
Furkan DEMİRGÜL

Louis Pasteur'ün askerleriyiz!

26.12.2016 Pazartesi 15:26:08

Furkan DEMİRGÜL

Laboratuvarlarda, hastanelerde, fabrikalarda her gün adına defalarca atıf yapılmasına karşın hakkında çok şey bilinmez, Louis Pasteur’un. Ne okulda hocalarımız bahsetmiştir ondan ne de kitaplarımızda iki satır yazı yazılmıştır hakkında. Oysa bilim tarihine bakıldığında insanlığa onun kadar etki edebi­len çok az insan oldu­ğu görülecektir.

Endüstri Devrimi’nin ardından şarabın da fabrikasyon üretimine geçilir ancak geleneksel yöntemlerle yapılan şarap­lar sık sık bozulmakta, sirke oluşu­munun önü alınamamaktadır. Bunun üzerine bir şarap fabrikası o zamanlar üniversitede kimya üzerine çalışmalar yapan Louis Pasteur’dan bu sorunun nedenini araştırmasını ister.

Sorunun nedenselliğini irdeleyen Pasteur şaşırtıcı bir gerçekle karşı­laşır. Her yerde, havada bile, gözle görülemeyecek türden garip canlılar yaşıyor ve doğadaki organik deği­şikliklerin çoğunda bu küçük canlılar rol oynuyordu. Şarabın oluşum evresi olan ‘mayalanma’ sürecinde de bu canlıların parmağı vardı. Eğer şaraplar bozulmadan tüketilmek isteniyorsa ‘mikrop’ adı verilen bu canlıların mut­laka kontrol altına alınması gerekmek­tedir. Pasteur, yaptığı uzun denemeler sonucu mikropların ısıyla kontrol edi­lebileceğini keşfeder ve böylece şa­rap üretimini güvenli temeller üzerine oturtur.

Daha sonra Pasteur geliştirdiği ‘mik­rop kuramı’nı hastalarda da uy­gulamaya başlar. Hasta ve sağlıklı insanlardan aldığı kan örneklerini in­celemeye başlayan Pasteur, hastala­rın kanında çok sayıda mikrop tespit eder. Bununla birlikte mikropların ne­den olduğu problemlerin yine mikrop­larca iyileştirilebileceğini ileri sürer. Bu düşüncesi üzerine yoğunlaşan Paste­ur 1881’de şarbon, 1885’de ise ku­duz aşısını geliştirir. Böylece insanlık binlerce yıllık kâbusundan uyanmış ve hastalıklara karşı büyük bir zafer ka­zanmış olur.

Temellerini Fransız bir kimyager olan Louis Pasteur’un attığı Bakteriyoloji bilimi bugün dünyanın en önemli bi­lim dallarından birisidir. Ve başta Mik­robiyologlar olmak üzere on binlerce insan Louis Pasteur’ün başlattığı bu kutlu savaşın bir neferi olarak çalış­maktadır.
 
ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
YORUM YAPYorumunuzda küfür, rencide edici, reklam içeren, yönlendirici yazılar yazmayınız. Aksi taktirde yorumunuz onaylanmayabilir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
FACEBOK YORUM

2 ayda bir yayınlanan gastronomi ve horeca dergisi Food Time, dolu dolu içeriği ile yine sizlerle.. Dergimizi Migros, Carrefour, kitap evleri ve bayilerden alabilir, önceki sayılarımıza dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GIDA GÜNDEMİ MAĞAZALARI
HAFTALIK e-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN SEKTÖRDEN BİHABER OLMAYINKayıtlı Abone Sayısı 23.157
Adınız: Soyadınız: Mesleğiniz: Cinsiyet: KadınErkek Mail Adresiniz:
GIDA GÜNDEMİ İNTERNET VE AJANS HİZMETLERİ - Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2017 Haber, makale ve diğer içerikler aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. T: 0212 642 44 32     |     F: 0212 642 44 38