Sol Reklam Banner
MAKALE
Yusuf ÇUKUR

Malnütrisyon veya Yetersiz Beslenme

14.11.2012 Çarşamba 22:57:01

Yusuf ÇUKUR

Günümüzde gelişmiş toplumlar obezite sorunu ile boğuşurken diğer tarafta dünyada yaklaşık 870 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Neredeyse 8 kişiden biri bu sorun ile karşı karşıya. Gelecekte verimli tarım alanlarının azalması, su kaynaklarının yok olması vb kendi elimiz ile yok ettiğimiz yaşam alanımızda kapitalist zihinlerin de sevdalarından vazgeçmemesi bize daha çok açlıkla mücadele eden insan olacağını göstermekte.

Yazıma teknik bir insan olarak değil vicdan taşıyan bir insan olarak bu şekilde başlamak istedim.

Malnütrisyon veya malnutrisyon nedir ? Her insanın günlük enerji ve besin ihtiyacı yaşına, fiziksel aktivite durumu vb etmenlere bağlı olarak değişmektedir. İhtiyaç duyulan besin, sağlanan enerji kişi ihtiyaçlarından düşük ise malnutrisyon dediğimiz klinik durum ortaya çıkmaktadır. 

Gıda tüketiminin metabolik hızı karşılamayamaması durumunda endojen enerji kaynaklarının yıkımı ile ortaya çıkan klinik durum olan malnütrisyon, iki şekilde meydana gelebilir:

  1. Gıda tüketimi normal, hasta hipermetabolik
  2. Metabolik hız normal, yetersiz gıda alımı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, çocuk ölümlerinin %55'inde malnütrisyonun katkısı vardır.

Beslenmenin değerlendirilmesinde; antropometrik parametreler, beden kitle indeksi (BKİ, BMI), biyokimyasal değerler ve klinik değerlendirme (SGD) kullanılır.(Wikipedia)

Bundan sonraki süreçte biz İnsanlara düşen israf etmeden, kaynaklarımızı en verimli ve en doğru şekilde kullanarak ve en önemlisi paylaşmayı, bölüşmeyi öğrenerek hareket etme olsa gerek....

ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ
YORUM YAPYorumunuzda küfür, rencide edici, reklam içeren, yönlendirici yazılar yazmayınız. Aksi taktirde yorumunuz onaylanmayabilir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız. ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
FACEBOK YORUM

2 ayda bir yayınlanan gastronomi ve horeca dergisi Food Time, dolu dolu içeriği ile yine sizlerle.. Dergimizi Migros, Carrefour, kitap evleri ve bayilerden alabilir, önceki sayılarımıza dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GIDA GÜNDEMİ MAĞAZALARI
HAFTALIK e-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN SEKTÖRDEN BİHABER OLMAYINKayıtlı Abone Sayısı 23.157
Adınız: Soyadınız: Mesleğiniz: Cinsiyet: KadınErkek Mail Adresiniz:
GIDA GÜNDEMİ İNTERNET VE AJANS HİZMETLERİ - Tüm Hakları Saklıdır © 2007 - 2017 Haber, makale ve diğer içerikler aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. T: 0212 642 44 32     |     F: 0212 642 44 38