MAKALE

Yayın Tarihi: 14.11.2012 Çarşamba 22:57:01

Malnütrisyon veya Yetersiz Beslenme

Yusuf ÇUKUR

Malnütrisyon veya Yetersiz Beslenme

Günümüzde gelişmiş toplumlar obezite sorunu ile boğuşurken diğer tarafta dünyada yaklaşık 870 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Neredeyse 8 kişiden biri bu sorun ile karşı karşıya. Gelecekte verimli tarım alanlarının azalması, su kaynaklarının yok olması vb kendi elimiz ile yok ettiğimiz yaşam alanımızda kapitalist zihinlerin de sevdalarından vazgeçmemesi bize daha çok açlıkla mücadele eden insan olacağını göstermekte.

Yazıma teknik bir insan olarak değil vicdan taşıyan bir insan olarak bu şekilde başlamak istedim.

Malnütrisyon veya malnutrisyon nedir ? Her insanın günlük enerji ve besin ihtiyacı yaşına, fiziksel aktivite durumu vb etmenlere bağlı olarak değişmektedir. İhtiyaç duyulan besin, sağlanan enerji kişi ihtiyaçlarından düşük ise malnutrisyon dediğimiz klinik durum ortaya çıkmaktadır. 

Gıda tüketiminin metabolik hızı karşılamayamaması durumunda endojen enerji kaynaklarının yıkımı ile ortaya çıkan klinik durum olan malnütrisyon, iki şekilde meydana gelebilir:

  1. Gıda tüketimi normal, hasta hipermetabolik
  2. Metabolik hız normal, yetersiz gıda alımı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, çocuk ölümlerinin %55'inde malnütrisyonun katkısı vardır.

Beslenmenin değerlendirilmesinde; antropometrik parametreler, beden kitle indeksi (BKİ, BMI), biyokimyasal değerler ve klinik değerlendirme (SGD) kullanılır.(Wikipedia)

Bundan sonraki süreçte biz İnsanlara düşen israf etmeden, kaynaklarımızı en verimli ve en doğru şekilde kullanarak ve en önemlisi paylaşmayı, bölüşmeyi öğrenerek hareket etme olsa gerek....