MAKALE

Yayın Tarihi: 19.12.2017 Salı 10:25:00

Oldum renga rengarenk!

Figen YÜCE

Oldum renga rengarenk!

Sağlıklı beslenmek kadar o besinlerin hazırlanma aşaması da çok önemlidir. Bundan dolayı ekipmanların malzemesinden, hangi amaç için kullanılacağına kadar büyük titizlikle hareket edilmesi gereken bir konudur. Toplu beslenme hizmeti veren kuruluşların temel amacı, tüketicilerin yeterli ve dengeli beslenmelerini en uygun hizmet standartları çerçevesinde gerçekleştirmek olmalıdır. Bu ise hijyenik üretim yaparak gıda güvenliğinin sağlanması ile mümkün olabilmektedir. Hem besleyici hem de hijyenik bir toplu beslenme hizmeti verebilmenin temel koşulu ise toplu beslenme yapılan kuruluşlarda fiziki koşullar, araç-gereç, personel ve gıda hijyeni ilkelerine uymaktır.

Gıda kaynaklı hastalıklar oldukça yaygındır. Gıdalar, üretim-tüketim zinciri boyunca çeşitli aşamalarda bulaşmalara maruz kalabilmektedir. Mikroorganizmaların gıdalara bulaşabilmeleri için bir aracıya gereksinim vardır. Çapraz bulaşma, mikroorganizmaların bulaştıkları ortamdan mikroorganizma bulaşmamış ortama transfer olmalarıdır ve gıda kaynaklı zehirlenmeye neden olan en önemli etkenlerden birisidir. Çapraz bulaşmanın ana kaynakları insanlar, gıdalar, ekipmanlar ve çalışma alanlarıdır.Çiğ etler, iyi yıkanmamış sebzeler, yumurta kabukları vb. gıdalar bazı patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaları ihtiva ederler. Zararlı mikroorganizmalar insan vücudunda veya kıyafetlerinde, kullanılan ekipmanlarda da bulunabilir ve temas yoluyla bulaştıkları gıdalarda uygun koşullar oluştuğunda hızla çoğalarak bu gıdaların tüketimini zararlı hale getirirler. Özellikle kesim tablaları en riskli ekipmanlardır. Çiğ et doğranılan bir kesim tablası üzerinde sebze doğrandığında veya tüketime hazır herhangi bir ürün hazırlandığında çiğ etten kesim tablasına bulaşan patojen mikroorganizmalar diğer ürünlere bulaşarak insan sağlığını tehdit edecektir. İş yerlerinde, mutfaklarda kullanılan bıçakların sapları ve olmamalıdır.

Ahşap kesme tahtaları her kesme-doğrama işleminde zedelenir ve aralarda kalan gıda artıkları iyi temizlenemediği zaman mikroorganizma gelişimi için mükemmel bir ortam haline gelir. Bu nedenle polietilen ya da cam malzemeler tercih edilmelidir. Kontaminasyon kaynaklarının önlenmesi veya minimum düzeyde tutulması için gerekli önlemlerin alınması, gıda güvenirliliği açısından altın kurallardan birisidir.Mutfaklarınızda rengarenk olarak çapraz bulaşmayı önleyebilir ve gıda güvenliğini sağlayabilirsiniz. Farklı ürün grupları için, kullanılan bıçakların saplarının ve kesim tablalarının farklı renklerde olması çapraz bulaşmanın engellenmesi amacıyla tavsiye edilmektedir. Örneğin çiğ tavuk eti için sarı, çiğ kırmızı et için kırmızı, çiğ balık ve su ürünleri için mavi, meyve-sebze için yeşil, süt ürünleri için beyaz ve her türlü pişmiş ürün için kahverengi saplı bıçaklar ve kesim tablaları kullanılabilir.

Unutulmamalıdır ki tüketilen her gıda içinde patojen mikroorganizma barındırmadığı sürece güvenli ve sağlıklıdır.

Sağlıklı ve rengarenk günler sizinle olsun... Her şey sararıp solsa da siz hep renga rengarennnkkkk kalın...

Etiketler Oldum, renga, rengarenk!,