MAKALE

Yayın Tarihi: 02.04.2017 Pazar 13:30:00

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Dyt. Hafize ÖĞÜN DUDİOĞLU

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan'da beslenme nasıl olmalı, formumuzu korumak için neler yapmalıyız?

Sıcacık pideler, güllaç, çeşit çeşit yemekler, iftariyelikler derken “Acaba ne kadar doğru ve sağlıklı besleniyoruz?” sorusu aklımıza takılıyor. Genel olarak bakıldığında ortalama 16 saatlik açlık süresi ile karşı karşıyayız. Beslenme ile ilgili olan en önemli nokta sahur yapmamızdır. Öğün sayımız azalırken  ve açlık süremiz artarken nelere dikkat etmeliyiz gelin birlikte bakalım…

Mutlaka sahur yapın. Sahur menünüzün kahvaltılıklardan oluşması sizin uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Sindirimi zor ve kan şekerini hızlı yükselten besinlerden kaçının, böylece daha uzun süre tok kalıp halsizlik oluşmasının önüne geçebilirsiniz . Süt, peynir, yoğurt ve yumurta gibi protein içeren besinleri tercih edin.

Sıvı tüketiminize dikkat edin, bol su tüketmeye özen gösterin.

Uzun süren açlık sonrası iftarda besinler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmeli, göz dolduran pideleri doyumluk yerine tadımlık tüketin.

Kızartma, yağlı ve aşırı şeker ve tuz içeren besinlerden kaçınmaya özen gösterin.


Kan şekerini hızla yükselten besinler yerine posa miktarı fazla olan besinler (kepekli ekmek, çok tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, kepekli makarna, kepekli pirinç, sebze, meyve, kuru baklagiller, ceviz, fındık, badem ve yağlı tohumlar gibi) tokluk hissi sağladığı için tercih edin.

Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlılardan yana yapın.

İftardan 1-2 saat sonra hareketli olmaya çalışın .

İftar ve sahur arasında ara öğün meyve – süt / yoğurt tüketin.


Örnek bir sahur menüsü paylaşmak gerekirse:

1 haşlanmış yumurta

2 ince dilim az tuzlu beyaz peynir

Domates salatalık

1 porsiyon meyve

2 dilim tam buğday ekmeği