RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 13.04.2018 Cuma 16:55:00

Arı gibi çalışan marka

Arı gibi çalışan marka

KONUK: Can SEZEN

RÖPORTAJ: Hande PUSAT

Değerli çalışmalarla geleceğimizin garantisi olan bal ve arıya yatırımlar yapan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen ile enine boyuna bal konuştuk.

Üstün Lezzet Ödülü’ne sahip olan Anavarza Bal ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Klasik Seri, Gurme Seri, Lisanslı Ürünler, Yenilikçi Ballar, Sağlık Serisi ve Ev Dışı Tüketim olmak üzere 6 kategorimiz var. Bunları alt başlıklara ayıracak olursak: Klasik serimiz altında Çiçek Balı, Çam Balı, Akıllı Kapak Çiçek ve Akıllı Kapak Çiçek Çam Balı bulunuyor. Akıllı kapak ballarda ambalaj tasarımı ve akıllı kapağı sayesinde balın tek bir damlası ziyan olmuyor. Gurme serimiz altında Kekik-Keven Balı, Narenciye Balı ve Kestane Balı bulunuyor. Yenilikçi Ballarda ise Krem Bal ve Toz Bal bulunuyor. Sağlık serisi altında Viva, Stamina ve Propolia bulunuyor. Lisanslı Winx ve Pepee karakterli ürünler, çocuklara balı sevdirmek ve bal yeme alışkanlığı kazandırmak amacıyla geliştirildi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek toz balı hayata geçiren Anavarza Bal’ın AR-GE çalışmaları hakkındaki detayları öğrenebilir miyiz?

Yakın gelecek için yeni ürün çalışmaları var mı? Anavarza Bal olarak, üniversitelerle yaptığımız iş birlikleriyle yeni ürünler geliştirerek farklı deneyimler sunmanın peşinde büyük yatırımlar yapıyoruz. Bu yatırımlardan en önemlisi kendi ürünlerimizi kontrol etmek ve analizlerini yapmak için kurduğumuz Ari (Anatolian Research Institute) Gıda Laboratuvarı. Özellikle üniversitelerin bilgi, araştırma ve enerjileri bizim için çok değerli. Üretim öncesi, üretim ve kalite kontrol süreçlerinde üniversitelerle iş birliği içinde çalışıyoruz. Ayrıca, Avrupa’nın birçok ülkesinde sadece seçkin gıda markalarına verilen BRC Kalite Belgesi’ne sahip olan ilk markalar arasındayız. Kaliteli üretim anlayışımız, hassas çalışmalarımızın ödülü olarak, ‘BRC Global Standart – Grand: A’ belgesiyle tescillendi. Türkiye’de ilk kez uygulanan Krem Bal ve Toz Bal üretimimiz ise ürün çeşitliliğimizdeki modern ve yenilikçi yaklaşımı gösteriyor.

Bal denilince akla ilk kahvaltı sofraları geliyor. Balın gastronomide kahvaltı dışındaki yerini değerlendirir misiniz?

İlk akla gelen ve tüketimin çoğunluğunu oluşturan alan tabii ki kahvaltı sofraları ancak bunun dışında da tüketimi her geçen gün artmaktadır. Çünkü bal sağlıklı bir ürün ve kahvaltı dışında bir çok alanda dahil etmem mümkün. Yemeklere eklenen soslarda, ekmekte, pastalarda, kurabiyelerde, kuruyemişte, limonatada, çayda kullanılabilir.

Türkiye’de bal sektöründeki yatırımları ve devlet desteklerini yeterli görüyor musunuz?

Bal üretiminde dünyanın en büyüğü Çin’den sonra Türkiye, 100 bin ton üretim ve 6.5 milyon koloni ile ikinci sırada yer alıyor. Çam balında dünya üretiminin yaklaşık yüzde 95’ini Türkiye’nin sağlamasına rağmen ihracatta üretimin aksine bir performans sergiliyoruz. İhracatımız çok yetersiz. Dünyanın en pahalı balını Türk arıcısı satıyor, ama dünyanın geliri en düşük arıcısı da Türk arıcısı. Çünkü arıcılıktan katma değerli ürünü alamıyoruz. Yani propolis, arı sütü, arı zehri, polen... Bu noktada hem bilinçsizlik, hem kurumların altyapı yetersizliği söz konusu. Türkiye maalesef dünya ile fiyat konusunda rekabet edemiyor. Hem Dünya fiyatlarıyla rekabet edebilmeli hem de arıcının gelirini artırabilmeliyiz. Bunu yapabilmenin tek yolu da katma değerli üründen geçiyor. Biz bu durumu Anavarza Bal olarak çevremizdeki arıcılara anlatıyoruz ancak devletin de bu konuda devreye girmesi gerekiyor. Devlet arıcılığa destek veriyor, ama bunu sadece bala veriyor. Biz diyoruz ki bunu çeşitlendirin, hepsine destek verin. Bizim satışımızın sadece yüzde 5’i ihracata gidiyor. Çünkü ürünlerimizin fiyatları ülke fiyatlarından dolayı dışarıda yüksek kalıyor.

Türkiye’de oldukça yaygın şekilde tüketilen balın uluslararası konumu sizce nasıl?

Yurtdışında da bal yaygın olarak tüketiliyor mu? Dünyada bal üretiminde birinci 450 bin ton ile Çin, sıralamaya ikinci olarak 105 bin ton bal üretimi ile Türkiye, üçüncü Ukrayna ve İspanya’dır. Bal Türkiye’de olduğu gibi dünyada da tüketilen ve talep gören bir ürün. Anavarza Bal olarak bizim de Hollanda merkezli Batı Avrupa’ya ve Irak’a satışımız mevcut. Ayrıca Amerika’da ve Avrupa’da yıllardır tüketilen krem balın, Türkiye’de de üretilmesine öncülük ederek bir ilke daha imza attık. Şu anda dünyada en fazla bal üreten ülke olan Çin’e krem bal ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Food Time dergisi ve GidaGundemi.com sitesi takipçilerine neler söylemek istersiniz?

Önerimiz sağlıklı bir yaşam için mutlaka bal tüketmeleri. Ancak buradaki en önemli konu markalı yani kontrollü ve güvenilir markaları tercih etmeleridir. Anavarza Bal’ın satış ağı, lezzet ve kalite kriterleri, sahte balın nasıl ayırt edilebileceği, balın bozulup bozulmayacağı, çam balı ve çiçek balı arasındaki farklar, sektörün gelişimi için arıcılar ve çiftçilerle yapılması gereken iş birlikleri, Türkiye’de bal üretimi ve dış pazardaki konumu ve çok daha fazlasını FoodTimeDergi.com’da bulabilirsiniz.