RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 14.03.2016 Pazartesi 16:40:25

Bu belirtiler varsa mide kanseri olma riskiniz yüksek!

Bu belirtiler varsa mide kanseri olma riskiniz yüksek!

KONUK: Op. Dr. İbrahim Çolhan

RÖPORTAJ: Yağmur Ceylan

Mide kanseri, dünyada en sık görülen beşinci kanser türüdür. Kanser sayısı günden güne artmaktadır. Hastalığın sebebi nedir? Belirtileri nelerdir? Mide kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? Merak ettiğimiz ne varsa, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Çolhan ile konuştuk.

Mide kanseri hastalığını tanımlar mısınız?

Midenin yapısal olarak herhangi bir bölümündeki hücre grubunun, kontrolsüz ve kötü huylu olarak çoğalması, kitle oluşturması durumudur. Buna bağlı olarak gerek ilgili bölgede oluşan tümörün kitle etkisine bağlı sıkıntılar (Tıkanma, komşu organlara baskı sonucu anormal belirtiler gibi) gerekse de biyokimyasal olarak kanserli hücrelerin tüm vücuttaki sistemik etkilerine bağlı olan sıkıntılarla hastanın karşı karşıya kalması durumu olarak tanımlanabilir.

Mide kanserin belirtileri nelerdir?

Sadece mide kanserine özgü sayılan belirgin bir semptom yoktur ve bundan dolayı bu hastalık geç tanı alabilmektedir. Ayrıca sayacağımız belirti ve bulgular her zaman mide kanserini göstermemekte ancak mide kanserli hastalarda mutlaka görülebilen bulgulardır. 
Bu bulgular; kilo kaybı (Ciddi boyutlarda kısa sure zarfında olan ve istem dışı), iştah kaybı, sindirimde zorluk, göğüste yanma tarzında reflü, karında hassasiyet ve huzursuzluk, midede yemek sonrası şişkinlik, gibi belirtilerdir. Bu belirti ve bulgular var ise en kısa sürede bir muayene ve tetkik gerekmektedir.

Mide kanserin sebebi nedir?

Mide kanserine neyin sebep olduğu ile ilgili doktorlar tarafından net bir bilgimiz yok ancak genel olarak, tütsülenmiş gıdalar, tuzlu ve çok sıcak haşlanmış gıdaların yoğun tüketiminin mide kanseri ile kuvvetli bir bağı olduğu bildirilmiştir.

Mide kanserinden nasıl korunulur?

Mide kanserinden korunmak için kesin bir yol malesef yoktur. Fakat yakalanma riskini minimum indirebilmek için yapılabilecek yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Bunlar; diyet, beslenme tarzı, vücut ağırlığının korunması (obeziteden korunma), fiziksel aktivitenin devamlılığı, sigaradan ve sigara dumanından kaçınma, helicobakter pylori dediğimiz midede gastrit yapan mikroorganizmanın tedavisi gibi yaklaşımlarla mide kanserinden ve hatta diğer birçok kanser türünden korunulabilir.

Mide kanserinden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? 

Aslında bu soruyu yemek borusu kanserlerini de dahil ederek cevaplayacak olursak, aşırı sıcak haşlanma aşamasındaki beslenme tarzından kaçınmak, tütsülenmiş, salamura, aşırı tuz içeren gıdalardan uzak durmak, mevsiminde taze meyve tüketimi, asidik meyvelerin yeteri kadar tüketimi (portakal, limon vb.), yeşil sebzelerle beslenme önerilebilir.

Yeşil çay içiminin bazı yerlerde mide kanserine karşı koruyucu olduğu söylenmiştir ancak kesinlik kazanmamıştır.

Mide kanserine en çok kimlerde rastlanır?

Mide kanseri dünyada ve erkeklerde en sık beşinci kanser türüdür ve kadınlardan daha sık karşılaşılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yıl toplamda 24,590 yeni vaka tespit edilmiştir. Mide kanserinin Türkiye’deki durumu ise en sık görülen kanserler sırasında erkeklerde 5. sırada ve kadınlardan daha sık görülmektedir. Kadınlarda ilk beş kanser hastalığı sıralamasında mide kanseri yer almamaktadır.

Mide kanserinin tedavisi nasıl yapılır?

Mide kanserinin öncelikli tedavisi günümüzde de halen gözle görülebilir veya mikroskobik boyutta bir tümör kalmayacak, etraftaki lenf  gruplarını içerecek şekilde yapılan cerrahi ameliyattır. Hastalığın evresi ile ilgili olmak üzere radyoterapi veya kemoterapi de tedaviye eklenebilmektedir. 
Radika subtotal gastrektomi (midenin belirli bir bölümünün çıkarılması) veya total gastrektomi (midenin tamamının çıkarılması) güncel olarak en sık uygulanan tekniklerdir.  Bunların dışında midenin bazı tümör tiplerinde endoskopik olarak mukozal eksizyon dediğimiz yaklaşımlarda başarılı sonuçlar vermektedir.