RÖPORTAJLAR

Röportaj Tarihi: 27.12.2017 Çarşamba 12:05:00

Farklı tatların izinde bir lezzet serüveni

Farklı tatların izinde bir lezzet serüveni

KONUK: Mehmet Deniz

RÖPORTAJ: Hande Pusat

CNR Food İstanbul’da sohbet etme fırsatı yakaladığımız, gastronomide ev dışı tüketimin odak noktası, Dr. Oetker’in Türkiye distribütörü Peklez’in kurucularından Mehmet Deniz ile yatırım planlarını ve Peklez ürünlerini konuştuk.

Mehmet Bey fuar katılımınız ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?Fuardan gayet memnun kaldık. Bizim beşinci yılımız ve ilk defa katılıyoruz. Güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Biz PEKLEZ olarak farklı işler yapıyoruz ve bugüne kadar yaptığımız çalışmalarımızın sonuçlarını alıyoruz. Değerli misafirlerimiz, müşterilerimiz standımıza gelerek bizi onurlandırdılar. Yurt dışından da müşterilerimiz geldi, hepsine çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki fuarlar için de farklı plan ve projeler yapacağız. Ocak ayında Antalya ANFAŞ Fuarı’na da katılmayı düşünüyoruz.

HORECA sektörünün odağında bir marka olarak, müşteri portföyünüzü nasıl tanımlıyorsunuz?

Ağırlıklı işimiz toplu tüketim. Yemeğin topluca yenildiği, sayıların yüksek olduğu taraftayız. Otel restoran kısmında da şirketimizin ilerleyen yıllarında çalışmalar yapacağız. Ama şu an öncelikli işimiz toplu tüketim.

Çok fazla özel ürününüz var. Kadayıf kaplı marinasyon ürününüz de ödül almıştı. Özel ürünleriniz nelerdir, bahseder misiniz?

PEKLEZ GIDA olarak sektörde ayrışmak için rakiplerimizde olmayan ve sektörün ihtiyaç duyduğu farklı ürünlere yöneliyoruz. Bu konuyla ilgili ortağım Mustafa Bey ile ciddi çalışmalarımız var. Kendisi Ar-Ge çalışmalarını yürütüp, sonuçlarını bize sunuyor. Biz de beğendiğimiz ürünleri piyasaya aktarıyoruz. Şirketimiz zaten hep mutfakta olduğu için, sektörün ihtiyaçlarını rakiplerimizden daha önce biliyoruz ve ihtiyaca yönelik ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ürünleri müşterilerimize sunup tadımını yapmalarını sağladıktan sonra piyasaya sunuyoruz.

Yeni ürün çalışmalarınız var mı?Yakın zamanda PEKLEZ ailesinde yeni bir ürün görecek miyiz?Özellikle donuk grubunda içli köfte ve yaprak sarma ürünümüzde çok hızlı ilerliyoruz. Alternatif olarak Türkiye’deki çok büyük tavuk markalarından biriyle ciddi bir operasyonumuz var. İlerleyen zamanlarda piyasaya herkesin çok işine yarayacak, maliyet olarak çok uygun ve lezzet olarak çok farklı bir ürün sunacağız.

Dr. Oetker tarafında daha çok şekerli, PEKLEZ tarafında tuzlu grupta ilerliyorsunuz. PEKLEZ’e yeni bir kategori mi eklenecek?

Evet. PEKFROZEN marka adı altında yeni bir ürün gamı eklenecek. Bu ürün gamıyla da piyasaya değişik ürünler sunacağız.

Uzun vadedeki yatırım planlarınız nelerdir?

Uzun vadedeki en büyük yatırım planımız kendi fabrikamızı kurmak. Şirketin ilk 5 yıl planları doğrultusundaki hedeflerimizi tamamlamış bulunuyoruz. En büyük hedefimiz kendi markamız olan PEKLEZ’i yaratmaktı. 5. yılın sonunda bunu yaptık. Bir sonraki 5 yıl planlarımız arasında da kendi fabrikamız var. Piyasalar bu şekilde devam ederse ve ülkemizde problemler yaşanmazsa 5 yıl sonra PEKLEZ ürünleri kendi fabrikasında, kendi mühendisleriyle, kendi üretim tesislerinde üretiliyor olacak.

Müşterilerinizden aldığınız talepleri, geri bildirimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sürekli müşterilerimizin yanında olduğumuz için, ürün piyasaya çıkmadan önce de tanıtımlarını müşterilerimizle yapıyor. Onlardan gelen yorumlar doğrultusunda ürünlerimizi yeniliyoruz. PEKLEZ ürünlerini piyasaya sunmadan 3 ay önce, tüm müşterilerimizin mutfaklarında ürünlerin demo üretimlerini yapıyoruz, çıkan sonuçları müşterilerimizle birlikte değerlendiriyoruz ve bunun sonucunda Ar-Ge’miz ürün içeriklerini belirliyor. Ürünleri paketledikten sonra müşterilerimize sunuyoruz.